Polowanie // Jagten

Posted: 14 lipca, 2013 in 9, Dramat, Recenzje

Lucas jest wychowawcą w przedszkolu, widać, że lubi pracować z dziećmi, cieszy go czas jaki spędza z nimi. W pewnym momencie jedna z wychowanek – Klara, zadurza się w nim. Wrzuca mu potajemnie serduszko do kieszeni oraz całuje w usta. Lucas stara się jej wytłumaczyć, że jej zachowanie jest niewłaściwe, że serduszko powinna dać któremuś ze swoich kolegów i, że nie powinna go całować w usta. Klara nie rozumie całej sytuacji, w jakiś sposób poczuła się zraniona przez wychowawcę i nie zastanawiając się dużo mówi kilka zdań w świetle których Lucas wykorzystał ją seksualnie. Cała akcja dzieje się w jakimś małym miasteczku, w którym wszyscy się znają, spędzają razem czas. Gdy do mieszkańców dochodzi czego dopuścił się Lucas spirala szaleństwa zaczyna się nakręcać.

Można z jednej strony zrozumieć zachowanie ludzi wobec wychowawcy, w końcu został oskarżony przez dziecko i pedofilię. Jednak nie ma tutaj żadnego domniemywania niewinności, mimo, że mieszkańcy znali oskarżonego od wielu lat to w tym momencie tak jakby zapomnieli o wszystkim. Lucas stał się dla nich wrogiem numer jeden, bestią, którą trzeba zniszczyć. Powoli dochodzimy do sytuacji w której niemal dochodzi do samosądu. Nie pomagają wyjaśnienia dziewczynki, że Lucas jej nic nie zrobił, za późno jest na odkręcenie wszystkiego.

Film niesie naprawdę duży ładunek emocji. Oglądamy jak powoli wszyscy (oprócz najbliższej rodziny) odwracają się od Lucasa, zaczyna się nagonka. Widzmy rozterki bohatera, który początkowo jest oskarżony o coś potwornego, widzi nienawiść oraz odrazę w oczach ludzi, jednak nikt mu nie mówi o co dokładnie chodzi. Widzimy też małą dziewczynkę, która zostaje siłą wciągnięta w sprawy dorosłych których nie rozumie. Każą jej powtarzać w kółko (wymyśloną przez siebie) historię, której nawet nie pamięta i widzi wrogość wobec ulubionego wychowawcy Lucasa.

Dodać muszę jeszcze, że zakończenie świetnie dopełnia cały film. Po prostu uwidacznia tę niepewność w oczach bohaterów, czy Lucas naprawdę był winien czy też nie.

9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s