Tylko Bóg wybacza // Only God Forgives

Posted: 9 sierpnia, 2013 in 6, Dramat, Recenzje

Winding Refn, uznany za Duńskiego Tarantino to kolejny z moich ulubionych reżyserów. Zaczął od świetnej trylogii „Pusher„, przez bardzo dobrego „Bleeder’a„, niesamowitego „Bronsona„, (wg mnie) słabego „Valhalla Rising” aż doszedł do wyżyn tworząc genialnego „Drive’a„. Jednak tego filmu „Only God Forgives” nie potrafię ugryźć, ciężko mi się do niego ustosunkować.
Reżyser chciał chyba stworzyć film bardziej stonowany, spokojniejszy niż „Drive„, bardziej brutalny niż „Pusher„, z bardziej ciekawymi postaciami niż „Bronson” ale sam nie wiem co z tego połączenia wyszło…

Dużego plusa muszę przyznać ujęciom. Długie, pojedyncze, spokojne obrazy. Nawet sceny gdzie Chang kogoś zabija są niemal magiczne, hipnotyzują widza. Drugim plusem jest muzyka, która świetnie się wpasowuje w nieśpieszne tempo filmu. Sama w sobie jest uspokajająca, miejscami zaś przyspiesza aby nadać całej scenie większych emocji.

Świetnie też wygląda aktorstwo bohaterów. Praktycznie każdy w pełni panuje nad swoją mimiką, twarze Juliana, Changa, Mai i paru innych bohaterów nie wyrażają praktycznie żadnych emocji. Jedynie drobne gesty zdradzają ich stan ducha. Z drugiej strony stoi Crystal, która aż kipi od emocji. Dodatkowo jest też postacią, która wypowiada w całym filmie chyba najwięcej słów.

Samą fabułę ciężko jest mi ocenić. Być może nie zrozumiałem reżysera do końca. Z jednej strony mamy motyw zemsty, z drugiej rozsądek i chęć podążania własną ścieżką, powinność i niechęć do działania. Sam tytuł wg. mnie odnosi się do Crystal, która nie miała zamiaru nawet wybaczać, gdyż tylko Bóg wybacza. Pozostałe osoby potrafiły dojrzeć coś więcej i odpuścić.

6/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s