Czarne lustro // Black Mirror – sezon 1.

Posted: 19 sierpnia, 2013 in Dramat, Recenzje, Science-Fiction, Serial, Thriller

Póki co pierwszy sezon za mną. Serial zmusza do myślenia, nie jest łatwy w odbiorze, chociaż tak, można go sobie po prostu obejrzeć i tyle. Ale patrząc na to czego dotyczą odcinki, trudno jest się po obejrzeniu nie zastanowić nad pewnymi sprawami.

1 odc. „The Nathional Anthem” pokazuje nam wpływ mediów oraz serwisów społecznościowych oraz to jak mogą one nawet manipulować ludźmi. Aż nie można się nie zastanowić jak facebook, telewizja, radio wpływa na nas, na nasze postrzeganie świata.

2 odc. „15 million merits” skupia się na konsumpcjonizmie oraz roli jaką odgrywają idiotyczne programy. Czy naprawdę chodzi tylko o to, że „Jesteśmy niewolnikami w białych koszulach. Reklamy zmuszają nas do pogoni za samochodami i ciuchami. Wykonujemy prace, których nienawidzimy, aby kupić niepotrzebne nam gówno.” (Chuck Palahniuk, Fight Club)? Czy może raczej chcemy czegoś prawdziwego, czegoś co dotyka nas w głębi duszy i sprawia, że wszystko wokół jest piękniejsze? Z drugiej strony, czy przypadkiem ta prawdziwa rzecz nie jest też tylko produktem konsumpcyjnym, nie ma przypadkiem ceny? Bo dzisiaj chyba wszystko jest już na sprzedaż, wystarczy tylko zawołać odpowiednią cenę.

3 odc. „The Enitire History of You” skupia się na wspomnieniach i tym jak je zachować. Teraz mamy zdjęcia, filmy, ale co gdy facebook zostanie jeszcze bardziej ulepszony, że będzie mógł nam towarzyszyć dosłownie wszędzie? Będziemy się mogli dzielić zupełnie wszystkim tym co widzimy, słyszmy z kim tylko chcemy. Czy staniemy się niewolnikami wspomnień (ponieważ raz za razem będziemy odgrywać pewne zdarzenie aby je analizować albo też służby będą mogły przeglądać nasze wspomnienia aby sprawdzić czy nie złamaliśmy prawa) czy też będzie to tylko dodatek do naszego życia (możlwiość obejrzenia jeszcze raz miłego wspomnienia) ?

Teraz nic, tylko z jeszcze większą chęcią zasiadać do drugiego sezonu serialu.

Komentarze
  1. […] Przy okazji zapraszam też do przeczytania o sezonie 1 >> […]

  2. […] serial “Black Mirror” nie można się było oprzeć wrażeniu, że zdarzenia z ekranu są bliskie spełnienia, […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s