Chopper

Posted: 13 września, 2013 in 6, 7, Bigraficzny, Dramat, Recenzje, Thriller

Ciekawe kino oparte na faktach. Opowieść o jednostce zdegenerowanej, która jak wychodzi z opowieści nie posiada uczuć, po prostu działa tak jak chce i jak jej podpowiada instynkt. Trzeba kogoś zranić? Nie ma problemu. Zabić? Spoko. Mark Chopper wiele lat odsiedział w więzieniu i stał się prawie ikoną popkultury dzięki swoim po części autobiograficznym książkom.

Fabuła filmu jest trochę zakręcona, od razu jesteśmy rzuceni w środek akcji. Mark siedzi w więzieniu, nie wiadomo za co, nie wiadomo jak długo i ma, nie wiadomo dlaczego, na pieńku z jednym (grupą?) z więźniów… Niestety jak dla mnie takie rozpoczęcie akcji od środka trochę psuje film, bo niby postać jest przedstawiona, ale nie do końca. Oczywiście stopniowo odkrywana jest sylwetka tej dziwnej postaci, coraz bardziej zaczyna się on jawić widzowi jako zwykły, pełen agresji świr. Zdarzenia miejscami przyspieszają z jednego ataku Choppera do drugiego, miejscami zaś akcja zwalnia gdy Chop zaczyna snuć kolejną ze swoich wymyślonych opowieści.

Wielkim plusem filmu jest aktor, który odgrywał rolę Choppera – Eric Bana. Zagrał tę postać po prostu wyśmienicie. W samym tylko spojrzeniu jak Chopper patrzy można dojrzeć szaleństwo. Jego twarz w jednej chwili jest spokojna, by nagle, niespodziewanie wybuchnąć pełną furią i po chwili znów złagodnieć.

Postać Marka Brandona ‚Choppera’ Read’a po prostu muszę przyrównać do innego skazańca – Charles’a Bronsona. Obaj spędzili wiele lat w więzieniu, z tym, że Bronson zdecydowaną większość odsiadki spędził w izolatce. O ile Chopper jest świrem, to w pełni zdaje sobie z tego sprawę (sam o tym wspomina w wywiadzie dla teleiwzji) i nawet potrafił to wykorzystać pisząć bestseller, z kolei Bronson wydaje się świrem, który jest jaki jest tylko dlatego, że po prostu może taki być. Patrząc na to co robi, to w zasadzie jest żywym wcieleniem anarchii, wprowadza chaos samą swoją istotą i dosłownie bawi go to. Porównując zaś filmy o tych dwóch postaciach, dla mnie zdecydowanie prowadzi Bronson, z zupełnie niesamowitą rolą Charles’a, w zasadzie to oglądając film, Tom Hardy nie odgrywał postaci, on nią po prostu był. I tego jednak zabrakło mi w tym filmie, tego urzeczywistnienia postaci przez aktora.

Ogółem film Chopper oceniam na 6,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s