Przed północą // Before midnight

Posted: 22 września, 2013 in 8, Dramat, Recenzje, Romantyczny

Przed obejrzeniem tego filmu warto obejrzeć poprzednie dwie części – „Przed wschodem słońca” oraz „Przed zachodem słońca”, to pozwoli szerzej spojrzeć na ten obraz. Oczywiście, bez znajomości poprzedniczek ten film da się też oglądać ze zrozumieniem, jednak nie ma się wtedy pełnego obrazu relacji pomiędzy Jesse i Celine.

Oglądając ten film nie można się oprzeć wrażeniu, że zwieńcza on opis uczucia jakie występuje pomiędzy dwójką bohaterów – Jesse i Celine. W pierwszej części mamy uczucie młodzieńcze, pełne pasji, ideałów, romantyzmu. W drugiej pokazane jest, jak ich podejście do miłości zderzyło się z rzeczywistością, co zostało z ich ideałów po tych 10 latach. Tutaj z kolei mamy pokazaną prozę życia. Jest pięknie i miło, ale…. Pod wszystkim kłębią się inne emocje, dawne zadry, dawne przewinienia, a także wyimaginowane problemy. Wszystko zaczyna się od tylko jednego zdania rzuconego w trakcie rozmowy, które miało zaledwie podkreślić co czuje Jesse (a może jednak miało oznaczać coś więcej?).

Film tak jak jak poprzednie części jest w zasadzie cały przegadany, jednak mniej jest tutaj niedomówień, niedopowiedzeń. Wszystko bardziej opiera się na tym co dokładnie mówią bohaterowie oraz w jaki sposób to mówią. W zasadzie to wiele jest podane na tacy, wyjaśniane. I tutaj właśnie przydaje się znajomość poprzednich „Przed…. słońca”, gdyż w trakcie rozmów przypominane są pewne sceny, a także w pewnym momencie filmu styl jest taki sam jak wcześniej – bohaterowie rozmawiają spacerując po mieście. Z jednej strony pozwala to inaczej spojrzeć na zdarzenia z przeszłości, z drugiej zaś można odnieść wrażenie, że ma to na celu tylko usprawiedliwianie się.

Film kończy się w takim sposób, że wątpię aby była dorabiana kolejna część. Wszystko zostało już powiedziane, wszystko zostało już pokazane, mamy pełny przekrój uczucia Jesse i Celine i naprawdę jest to uderzające jak zmieniło się ich nastawienie od pięknego, wzniosłego do racjonalnego, przyziemnego. Jednak czeka to chyba każdego z nas.

8/10

 

Zobacz także:

=> Przed wschodem słońca

=> Przed zachodem słońca

Komentarze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s