The poughkeepsie tapes

Posted: 7 października, 2013 in 7, 8, Kryminał, Recenzje, Thriller

„The Poughkeepsie Tapes” jest filmem z cyklu found footage. O ile zwykle takie filmy opierały się właśnie na zasadzie pokazywania tylko znalezionych taśm po zaginionych osobach, to ten film idzie w trochę inną stronę. Imituje on dokument o seryjnym mordercy, który zostawił po sobie setki taśm z nagraniami.

Od strony aktorskiej nic nie mogę zarzucić, poza małymi wyjątkami, niemal wszystkie osoby grają bardzo realistycznie, zachowują się naturalnie. Można odczuć prawdziwe emocje jakie targają osobami udzielającymi wywiadów, wzmacnia to tylko realizm produkcji. Jednak nie ma tutaj tylko samych wywiadów, tak jak w filmie dokumentalnym, są także analizy ekspertów poparte suchymi faktami. Ciekawym wątkiem jest wykorzystywanie taśm podczas wykładów z psychologii kryminalnej, analizowanie ich przez wykładowcę oraz pokazanie jak sami studenci reagują na prezentowane im nagrania.

Nie można zapomnieć o kolejnej ważnej rzeczy, która wyszła filmowi na dobre – są nią prezentacje samych taśm mordercy. Nagrania wyglądają jak puszczone z prawdziwych kaset VHS, obraz ucieka, migocze, kolory się zmieniają. Dodatkowo widać, że kręcone są przez amatora – obraz drga, szybkie ujęcia scenerii zamiast wolnego pokazywania obrazu, miejscami obraz jest za ciemny, miejscami za jasny.

Pamiętajmy, że jest to jednak tylko film, doskonale wiadomo, że nie miało to miejsca, dużo większe jednak wrażenie zrobił na mnie film „Zodiac” oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jednak patrząc na „The Poughkeepsie Tapes” przez pryzmat prawdopodobieństwa wystąpienia tych wydarzeń sprawia, ciężko w niego nie uwierzyć. To wszystko jest bardzo możliwe do spełnienia, jak podane są statystyki w filmie to w samym USA działa czynnie 25-50 seryjnych morderców. Część zostaje schwytana, część umyka sprawiedliwości i pozostaje na wolności.

7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s