Super Size Me

Posted: 1 listopada, 2013 in 6, 7, Dokumentalny, Recenzje

„W Ameryce wszystko jest większe. Mamy największe samochody, największe domy, największe firmy, największe jedzenie, a do tego, największych ludzi.” Tymi słowami zaczyna się dokument „Super Size Me” opowiadający o dość kontrowersyjnym eksperymencie filmowca Morgana Spurlocka, który aby udowodnić pewne fakty, położył na szali swoje zdrowie.

Jak podaje film to w Ameryce (w 2004 roku) otyłość jest drugą po paleniu przyczyną zgonów, które można by uniknąć. Ponad 60% populacji kraju ma problemy z nadwagą lub otyłością. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy jest dużo częstsze (niż kiedyś) jedzenie poza domem – w większości przypadków w sieciach fast-food. Jedną z najbardziej znanych jest McDonald’s. Posiada on ogromną ilość lokali na świecie – ponad 30 tysięcy w ponad stu krajach na sześciu kontynentach. Zaś w samych tylko Stanach Zjednoczonych, McDonald’s opanował 43% rynku fast foodów. Imponujący wynik, zważywszy na ilość różncyh sieci fast food (Burger King, Pizza Hut, Taco Bell….). Dokumentalista Morgan postanowił sprawdzić na sobie skutki jakie ma żywienie się w McDonald’s – jego dieta przez 30 dni miała opierać się tylko na 3 posiłkach dziennie (śniadanie, obiad, kolacja) z tej sieci szybkiego żywienia. Mógł spożywać tylko i wyłączenie to co można było zakupić w danym lokalu, powiększony zestaw mógł wybrać tylko wtedy jeśli zostałby mu zaproponowany oraz miał przez okres tej „diety” spróbować wszystkiego z menu. Wszystko to odbywało się pod kontrolą lekarzy, którzy prawie na bieżąco obserwowali wyniki badań oraz komentowali je.

Film przeplatany jest ciekawymi rozmowami ze zwykłymi ludźmi jak np. Don Gorske, który jest fanem Big Maców i codziennie musi zjeść chciaż jednego; oraz rozmowami z m.in. przedstawicielem lobby spożywczego, profesorem katedry żywienia, naczelnym lekarzem USA, itd. Mozna usłyszeć jak społeczeństwo jest w zasadzie kierunkowane na żywienie się w sieciach fast food, zaczyna się już w dzieciństwie (reklamy, zabawki dołączane do dań) przez szkołę (w stołówkach szkolnych królują dania przypominające dania fast food) po dorosłe życie (zamawianie jedzenia jest szybsze niż przyrzadzanie go w domu). Co może być przyczyną powszechnej otyłości oraz jak można zaczać ją zwalczać.

Wyniki są naprawdę zaskakujące. Lekarze na początku sądzili, że podskoczy może jeden lub dwa czynniki, nie spodziewali się jednak takich zmian. Cholesterol, cukier, pojedyncze wartości z badania krwi, kwas moczowy, itp skoczyły do góry. Lekarze byli zadziwieni wynikami, że dieta wysoko tłuszczowa może tak wpływać na organizm ludzki. W zasadzie to już po tygodniu dietetyczka prosiła żeby przerwać eksperyment. Im dalej zaś, tym lekarzy ogarniała coraz większa zgroza i niedowierzanie.

„Podczas trzydziestu dni stołowania się wyłącznie w McDonald’s przytyłem 11 kilogramów. Doznałem stłuszczenia wątroby i znacznie wzrósł mi poziom cholesterolu. Zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie wzrosła z 11 do 18%. To nadal poniżej średniej krajowej dla mężczyzn 22% i dla kobiet 30%. Ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej wzrosło dwukrotnie. Podobnie jak prawdopodobieństwo zawału serca. Prawie cały czas czułem się przygnębiony i wyczerpany. Obserwowałem wahania nastrojów, a życie seksualne nie istniało. Tęskniłem za tym jedzeniem, a jego brak okupowałem bólami głowy.”

Dokument jest ciekawy, pokazuje nam w zasadzie coś co niby wiemy (fast food nie jest zdrowy) ale robi to bardzo dobitnie – wyniki badań Morgana mówią same za siebie.

6,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s