Dwunastu gniewnych ludzi // 12 Angry men

Posted: 20 grudnia, 2013 in 10, Dramat, Recenzje

Szkoda, że takiego kina już się prawie nie tworzy. Teraz film musi być dynamiczny, musi sie w nim dużo dziać żeby przykuć uwagę widza, zeby go nie znudzić. Dobre filmy „przegadane” mogę policzyć na palcach jednej ręki. Jednym z nich jest właśnie „Dwunastu gniewnych ludzi”. Klasyk z lat ’60, film w którym zupełnie nic się nie dzieje, cała akcja rozgrywa się w jednym pomieszczeniu i opiera się wyłącznie na dialogach pomiędzy postaciami.

Film można rozpatrywać w kilku kontekstach. Społecznym – pokazuje jak wielkie różnice były w społeczeństwie amerykańskim w tamtych latach. Jak bardzo różniły się warstwy społeczne od siebie, jak różnie (często stereotypowo albo hiperbolizując) postrzegały siebie nawzajem – jeśli ktoś pochodził z biedoty ze slumsów, to na pewno nic z niego dobrego nie wyrośnie, ot kolejny pasożyt społeczny, przestępca. Jeśli ktoś jest z klasy średniej, to ma szansę zarabiać godziwe pieniądze i czuć się lepszym od reszty. Inny kontekst ukazywany w filmie to kontekst etyczny. Młody chłopak (w świetle dowodów przedstawionych przed sądem) jest winny morderstwa pierwszego stopnia i tym samym grozi mu krzesło elektryczne. 11 z 12 osób zasiadających w ławie przysięgłych jest za karą śmierci i o ile część z nich potrafi jasno wytłumaczyć swój punkt widzenia, dlaczego wg. nich chłopak jest winien i powinien usiąść na krześle. To część uważa, że jest winien, „bo tak” , „bo trzeba szybko zakończyć proces i iść na mecz”. Gdzieś w tym wszystkim gubi się człowiek. Tylko jedna osoba mówi, że może i chłopak jest winien, ale mimo to powinni poświęcić mu (przysięgli) teraz trochę swojego czasu, aby przedyskutować sprawę, czy chłopak naprawdę zasługuje na karę śmierci.

Prezentowana jest w filmie ciekawa koncepcja demokracji – musi być jednomyślność aby można było ustalić wyrok. Wszyscy muszą stwierdzić o winie bądź niewinności oskarżonego. Jeżeli choć jedna osoba zdecyduje inaczej, wyrok nie zapadnie, zacznie się dyskusja i w tym momencie albo ta jedna osoba musi przekonać pozostałe do swojego punktu widzienia, albo pozostali przekonają jego żeby postąpił jak oni. Prawda jest taka, że postawienie się w opozycji do wszystkich, tak jak zrobił to w filmie jeden z przysięgłych, wymaga odwagi, umiejętności postawienia na swoim, ale z drugiej strony też, umiejętności wysłuchania drugiej strony aby zrozumieć jej argumenty.

Dialogi między postaciami są świetnie rozpisane, są żywe. Jedni rozmawiają o pracy, inna osoba opowiada anegdotę z pracy, kolejny zastanawia się czy zdąży na mecz, a inny opisuje widok zza okna. Gdy dochodzi do konfrontacji odnośnie wyroku nie padają tylko konkretne argumenty za lub przeciw ale też całkowicie nieracjonalne, poparte stereotypami argumenty, wychodzą pewne uprzedzenia. U niektórych emocje zaczynają górować nad zdrowym rozsądkiem. Każda z postaci ma jakąś historię za sobą, która w pewien sposób wyjaśnia jego sposób patrzenia na sprawę przy której decyduje. Dzięki temu cała akcja wydaje się jeszcze bardziej realistyczna. Tak jak już było wspomiane, film jest całkowicie przegadany, ale mimo to ogląda się go świetnie, czas upływa nie wiadomo kiedy. Z każdym zdaniem coraz więcej się wyjaśnia, albo raczej coraz więcej jest pytań, które zmuszają ławników do zastanowienia się nad wyrokiem.

Przeczytałem w jednej recenzji, że jest to typ filmu, który nie powinno się oceniać, bo jak można go przyrównać do innych dzieł? Nie mogę się z tym nie zgodzić, ten film to po prostu klasyk wśród filmów. Jeśli już muszę go ocenić, to swobodnie mogę mu wystawić ocenę 10/10,  gdyż uznaję go za arcydzieło gatunku, które koniecznie trzeba obejrzeć!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s