Wielki Gatsby // The Great Gatsby

Posted: 23 grudnia, 2013 in 8, Dramat, Recenzje

Wielki Gatsby – kolejna już ekranizacja bestsellerowej powieści Fitzgeralda (nie czytałem jeszcze książki i nie oglądałem innych ekranizacji) o której było głośno od samego początku. Już sama obsada czy też nazwisko reżysera wzbudza zainteresowanie tym dziełem.

Baz Luhrmann nie ma może potężnej filmografii, jednak patrząc na to co kręcił do tej pory, to jego filmy cechują się pewnym przepychem, rozmachem. Tak samo jest i tutaj. Film jest pełen kolorów, miejscami jest niemalże bajkowy. Już samo przyjęcie u Gatsby’ego jest monumentalne – potężna ilość gości, do tego niesamowita muzyka, fajerwerki, tańce, alkohol (mimo czasów prohibicji) lejący się strumieniami. Praktycznie każda scena dziejąca się w otoczeniu bogaczy jest pełna przepychu – hotel Ritz, rezydencja Buchnana, rezydencja Gatsby’ego. I to wszystko po prostu przyciąga wzrok, sprawia, że niemal każdy moment filmu ogląda się z wielką przyjemnością.

Aktorstwo stoi na najwyższym poziomie. O ile kiedyś DiCaprio jakoś mi nie pasował i nie lubiłem go oglądać, to obecnie z każdym kolejnym filmem tylko utwierdza mnie on w przekonaniu, że jest świetnym aktorem. Także i tutaj postać Gastby’ego odegrał mistrzowsko, czasem grając głosem, a czasem zaś samą tylko mimiką i gestami. Carye Mulligan odgrywając Daisy Buchar – ukochaną Jay’a, pokazała ją jako osobę, która tylko czeka aż mężczyzna obsypie ją prezentami, pieniędzmi, ot taka słodka idiotka. Jedynie Tobey Maguire jako Nick Carraway (narrator filmu) mi nie pasował w tym filmie. Owszem, odegrał swoją postać świetnie, ale mimo wszystko kojarzył mi się on tylko ze Spidermanem…

Ogólnie, ten film warto obejrzeć właśnie dla aktorstwa oraz stylizacji poszczególnych scen, to są dwa olbrzymie atuty. Fabuła jest uniwersalną opowieścią o miłości i poszukiwaniu spełnienia, jednak nie znaczy to, że (skoro nie jest atutem filmu) jest słaba. Przeciwnie, jest świetna, ale przy całym splendorze jaki otacza Gatsby’ego, staje się rzeczą drugoplanową. Liczy się przede wszystkim obraz.

Teraz nic tylko przeczytać pierwowzór aby móc porównać z nim ekranizację.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s