Jak w zegarku // Clockwise

Posted: 4 stycznia, 2014 in 8, Komedia, Recenzje

Angielski humor ma w sobie to „coś”, dzięki czemu praktycznie zawsze, z wielką przyjemnością oglądam film z tego kręgu. Często opierają się na dziwnych żartach sytuacyjnych, irracjonalnych i absurdalnych sytuacjach, sarkazmie i to właśnie jest w tym piękne.

„Jak w zegarku” opowiada historię Briana Stimsona, dyrektora szkoły który ma fioła na punkcie punktualności. Jest on pierwszym w historii dyrektorem szkoły publicznej, który został mianowany przewodniczącym Kongresu Dyrektorów, na który zjeżdża się dyrektorska śmietanka prestiżowych szkół (płatnych) i jako przewodniczący ma wygłosić przemowę. Niestety, przez małe niezrozumienie spóźnia się on na pociąg i tym samym, cały jego misternie ułożony plan dnia rozpada się na kawałki. To co się dzieje potem, jest już tylko zbiegiem dziwnych okoliczności.

Do tego filmu zachęciła mnie postać głównego aktora, członka słynnej grupy Monty Pythona – John Cleese. Swoją postać odegrał tutaj fenomenalnie i zrobił to dosłownie całym sobą – poprzez mimikę, gestykulację, nawet sposób wypowiadania się. Każdy z tych elementów został w jakiś sposób wykorzystany w poszczególnych scenach, dzięki czemu miejscami Brian nie musiał nawet nic mówić żeby wynikła dziwna i śmieszna sytuacja.

„Jak w zegarku” jest przykładem świetnej brytyjskiej komedii, ma co prawda swoje lata (rok produkcji to 1986), jednak mimo to nie odczuwa się jego wieku i bardzo dobrze się go ogląda. Przoduje tutaj humor sytuacyjny, Briana spotykają coraz dziwniejsze zdarzenia, zresztą nie tylko jego. Można powiedzieć, że jego spóźnienie się na pociąg oddziałuje także na innych i tym samym sprowadza na nich dziwne sytuacje. Oglądając to co się dzieje na ekranie nie można się nie roześmiać, zaś sam moment kulminacyjny, gdy wszystkie główne postaci spotykają się na Kongresie powala, osobiście nie mogłem się przestać śmiać.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s