Oz

Posted: 15 stycznia, 2014 in 9, Dramat, Kryminał, Recenzje, Serial, Thriller

Oz jest pierwszym długometrażowym (godzinne odcinki) serialem produkcji HBO. Można powiedzieć, że kręcąc go, stacja postawiła sobie bardzo wysoką poprzeczkę, jednak jak pokazują dalsze ich produkcje – potrafili jeszcze nie raz dobić do poprzeczki, albo nawet ją przeskoczyć. Co nie zmienia jednak faktu, że był to bardzo udany debiut.

Oz to potoczna nazwa Oswald State Correctional Facility, ośrodka więziennego o zaostrzonym rygorze. Główna oś akcji dzieje się zaś na tzw. oddziale Em (Emerald City), które to jest eksperymentalną formą oddziału więziennego. Eksperymentalną, ponieważ nie ma w niej ścian, więźniów oddziałują szyby, czyli panuje wszechstronna inwigilacja (nie można sobie zawiesić zasłonki czy czegoś żeby zakryć środek celi). Do tego więźniowie mają dość dużo swobody – pracują, mogą poćwiczyć na siłowni, skorzystać z komputera, dzwonić, czytać książki w bibliotece, oglądać telewizję. Jednak nie ma tam spokoju. Do Em trafiają głównie mordercy, osoby z wieloletnimi i dożywotnimi wyrokami śmierci, czyli nie są to spokojne duchy. Dodajmy do tego, że jest to zupełny tygiel etniczny. Mamy murzynów i aryjczyków, sycylijczyków powiązanych z mafią i latynosów z gangów, muzułmanów i grupę homoseksualistów. Każda z grup stara trzymać się razem i jednocześnie wyeliminować, albo osłabić pozostałe grupy. Życie z kolei nie ma tutaj żadnej wartości. Można zostać zabitym dlatego, że się na kogoś krzywo spojrzało, ale też można zginąć tylko dlatego, że potrzebny jest trup, za który inni będą odpowiadać. W związku z tym w serialu trup ściele się gęsto, bardzo gęsto.

W serialu tym nie ma jednej głównej postaci, chyba, że można nią określić całe więzienie. Część z „głównych postaci”, do których zaliczają się więziniowie oraz pracownicy więzienia (strażnicy, lekarka, naczelnik…) to np:
– Kareem Said
– Vernon Schillinger
– Tobias Beecher
– Christopher Keller
– „Poeta”
– Augustus Hill
– Tim McManus
– naczelnik Leo Glynn
– Cyryl i Ryan O’Reily
– Miguel Alvarez
– Zahir Arif
– Simon Adebisi
– Chuck Pancamo
– James Robson
– gubernator James Devlin
– oficer Dave Brass
– oficer Diane Whittlesey
– „Bob”
– Agamemmnon Busmalis
– ksiądz Ray Mukada
I to jest naprawdę zaledwie cząstka postaci, które przewijają się w serialu. Muszę przyznać, że każda z postaci ma w sobie coś co czyni ją „ludzką” i absolutnie indywidualną na tle pozostałych. Dzięki temu nie oglądamy po prostu jak się między sobą biją, spiskują i zabijają, ale przeżywamy to razem z nimi. Niektórzy pojawia się tylko na chwilkę, część osób pojawia się na dłużej w serialu, możemy ich lepiej poznać, oczywiście dopóki nie zginą (ale spokojnie, nie wszyscy giną, niektórych oglądamy do samego końca). Zaskakujące może być to, że fakt oglądania przezz pół sezonu perypetii jednej postaci, nie znaczy, że dożyje ona drugiego sezonu. Może się okazać, że już za 5 min zobaczymy go martwego. Jednak każda śmierć ma tutaj jakiś cel, nie tyle przerywa ona czasem jakiś wątek, ale wplata inny. Bo trzeba przyznać, że takiego nagromadzenia różnych wątków w jednym odcinku jeszcze nie widziałem. Wątki z kolei prowadzone są mistrzowsko. Nie przynudzają, nie są za długie czy za krótkie, są w sam raz. Do tego co chwilę się przeplatają, mamy akcję walki pomiędzy aryjczykami i murzynami i nagle w to wszystko wplątują się latynosi, a w tle widzimy problemy jakie ma szef oddziału Em – Tim McManus. Albo mamy jeden z głównych wątków ciągłej walki pomiędzy Beecherem i Vernem i nagle w to wszystko zostaje jeszcze wplątany Said oraz inni więźniowie. Dzięki temu też świetnie odwzorowane są zależności pomiędzy poszczególnymi postaciami, bo to co się dzieje w więzieniu rzutuje na życie niemal każdego w nim (w większym lub mniejszym stopniu).

Reżyser Oz nie idzie na kompromisy. Pokazuje bardzo realnie życie w więzieniu ze wszystkimi jego aspektami – pobiciem, zabójstwem, gwałtem, miłością homoseksualną. Pokazane są też takie bolączki więźniów jak nadużywanie władzy przez strażników, rozbicie rodziny, brak przyjaciół (ktoś może być Ci przyjacielem i nagle zmieni postanowi wbić Ci nóż w plecy) i życie w zasadzie w ciągłym zagrożeniu śmiercią. Do tego, jako, że jest to oddział męski, to nagość więźniów jest niemal wszechobecna i pokazywana bez skrępowania, podobnie jak miłość homoseksualna. Część próbuje jej, ponieważ szuka ukojenia od codziennego życia w więzieniu, szuka więzi z drugim człowiekiem, miłości, część jest zmuszana do uległości wobec silniejszego lub oferuje siebie w zamian za ochronę.

Kolejną świetną rzeczą na którą czekałem w każdym odcinku były teksty jednego z więźniów – Augustusa Hilla. Każdy odcinek zaczynał się, kończył i w środku był przerywany krótkimi monologami, dotyczyły one różnych spraw – Boga, wiary, miłości, prawa, etyki, środowiska. Jednak każdy z nich w jakiś sposób nawiązywał (monolog rozpoczynający i kończący) do głównej idei danego odcinka, a monologi przerywające odcinek, pozwalały domyśleć się co się będzie dziać za chwilę. Można je w zasadzie przyrównać do przypowieści, nie mówiły o konkretnych osobach, sytuacjach w Oz, jednak doskonale przekładały się na to co spotyka więźniów.

Patrząc na obraz więzienia jaki serwuje nam Oz, oraz na losy poszczególnych postaci, ciężko jest uwierzyć, że więzienie ma kogokolwiek zresocjalizować. To jest chyba niemożliwe, wychodzi na to, że ktokolwiek raz trafił za kratki, spędzi już tam większość życia i nawet wychodząc na wolność, za długo jej nie zasmakują.

„Więc czy jest coś, co różni mnie, ciebie od tej złotej rybki, motyla czy dziobaka? Umysł? Dusza? Fakt, że możemy oglądać HBO? Może ludzie są jedynym gatunkiem który umieszcza inne zwierzęta w klatce. Zamyka swoich w klatkach.” – Augustus Hill

9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s