Naznaczony: rozdział 2 // Insidious: Chapter 2

Posted: 2 lutego, 2014 in 4, Horror, Recenzje

Reżyser James Wan pokusił się o odważną rzecz – w jednym roku wydał dwa filmy, o podobnej tematyce – „Obecność„, oraz właśnie „Naznaczony: Rozdział 2”. Dla mnie wybór jest jeden – ten pierwszy film. „Naznaczony: Rozdział 2” jest nie tylko słabym filmem, ale też słabą kontynuacją poprzedniej części (patrząc pod względem wykonania, nie kontynuacji wątków). Ciężko jest więc mi powiedzieć, że był to udany zabieg reżysera, chyba, że miało to na celu pokazanie w lepszym świetle „Obecności”.

Cała akcja filmu dzieje się jakis czas po wydarzeniach z poprzedniej cześci. Rodzinę Lambertów znów zaczynają nawiedzać duchy, jednak tym razem nie chodzi im o opętanie dziecka, chcą czegoś gorszego… Znów więc mamy dziwne stukanie, przesuwanie się przedmiotów, chodzące po domu postaci oraz walkę z tajemniczymi siłami.

Film niestety stara się na siłę wykorzystywać przede wszystkim dwa motywy: „przerażająco” wyglądające duchy oraz straszenie na zasadzie nagłego pojawienia się ducha. Reżyser nawet zrezygnował ze stopniowania napięcia oraz tajemniczości, którą serwował w poprzedniej części. Zapomniał jednak, że widza nie można cały czas straszyć w ten sam sposób np. wyskakującymi duchami, które nawet samym swoim wyglądem nie przerażają. Co gorsza wprowadzona zostają jeszcze na scenę dwójka bohaterów (badaczy paranormalnych), którzy swoim zachowaniem mają chyba rozładowywać w widzu napięcie poprzez „zabawne” zachowanie. W tej kwestii wypada to żenująco, jak dla mnie to komedie młodzieżowe bazują na lepszych gagach.

Na plus mogę stwierdzić jedynie, że w tej części zdecydowanie lepiej wypada pokazanie podróży astralnej bohatera. Nie ma tutaj „Darth Maula” czy jakiegoś dziwnego ścigania przez duchy. Bohater po prostu przemieszcza się w astralnym świecie i odkrywa coraz to nowe pomieszczenia. Dodatkowo film dobrze domyka wątki otwarte w poprzedniej części, całkowicie je eksploatuje. Niestety na końcu mamy furtkę, która otwiera drogę do kręcenia kolejnej części, albo raczej spin-offu całości. Czyli szykuje się powtórka z „Paranormal Activity”, którego kolejne części nadal wychodzą…

Myślę, że ten film można sobie całkowicie odpuścić, nawet jeśli nic lepszego nie leci w telewizji. Co prawda nie będzie to całkowicie zmarnowany czas, ale na pewno da się go wykorzystać choć odrobinę lepiej.

4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s