American Hustle

Posted: 4 marca, 2014 in 7, 8, Dramat, Kryminał, Recenzje

O ile „Wilk z Wall Street” jest oparty na prawdziwych wydarzeniach, to „American Hustle” tylko się na nich wzoruje, tylko część z przedstawionych w filmie wydarzeń jest prawdziwych. Które? Tego już autor nie ujawnia, trzeba samemu poszukać. Jednak taka wiedza nie psuje przyjemności oglądania tego obrazu.

Film prezentuje akcję jaką przeprowadziło FBI w celu złapania początkowo zwykłych oszustów, a w końcu skorumpowanych polityków. W tym celu FBI posłużyło się złapanym wcześniej oszustem Irvingiem Rosenfieldem i jego partnerką Sydnej Prossner i zmusiło ich do pracy dla siebie. Mili oni oszukać i wystawić kilku naciągaczy, jednak gdy cała akcja zaczęła zataczać coraz większe kręgi agent Richie DiMaso staje się coraz bardziej zachłanny i zapragnął złapać coraz grubsze ryby. W końcu cała sprawa zaczyna się ocierać o wysoką politykę (kongresmeni, senatorowie).

Film ogląda się bardzo przyjemnie. Widząc (od środka) na czym opiera się całe oszustwo dzięki któremu skorumpowani politycy zostaną złapani, nie można się nie zacząć śmiać patrząc na to wszystko. Miejscami ich pomysły były absurdalne. Jednak nie jest tak, że widz jest wszechwiedzący, gdy Sydney (grana przez Amy Adams) zaczyna uwodzić agenta DiMaso  (Bradley Cooper) widz zostaje też wciągnięty w tę grę. Cały czas nie wiadomo czy Sydney udaje, czy naprawdę zaczyna coś czuć do agenta, to sprawia, że film jest mimo wszystko nieprzewidywalny. Dalej mamy całą akcję z żoną Irvinga – Rosalyn (Jennifer Lawrence), która prezentuje (można tak to określić) archetyp blondynki – osóbki, która sądzi, że jest mądra i inteligentna, a tak naprawdę tylko wygląda „mądrze” póki nie otworzy ust i nie zacznie mówić. No i mamy jeszcze oczywiście Irvinga (Christian Bale), który potrafi każdego zaczarować swoim słowem, przekonać do swoich racji oraz namówić do oddania ostatnich pieniędzy. Chociaż nie musi do końca namawiać, doskonale wie, że człowiek zdesperowany brzytwy się chwyta, on tylko mu tę brzytwę podaje.

Aktorsko każdy stanął na wysokości zadania, Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Jeremy Renner. Każdy z nich wniósł w graną postać coś co sprawiało, że była ona chętnie oglądana na ekranie.

Film ten jest jednak jednym z wielkich przegranych tegorocznego rozdania Oskarów. 10 nominacji i ani jednej statuetki. Mimo wszystko warto go obejrzeć i dać się oczarować oszustom na ekranie.

7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s