Witaj w klubie // Dallas Buyers Club

Posted: 13 marca, 2014 in 8, Bigraficzny, Dramat, Recenzje

Czasem się człowiek zastanawia, co by zrobił znając datę swojej śmierci. Czy poddałby się i biernie czekał, czy może raczej starał się ze wszystkich sił walczyć, zmienić coś w ostatnich dniach swojego życia. Główny bohater filmu Rn dowiaduje się, że ma AIDS, choroba jest już w tak zaawansowanym stadium, że lekarze dają mu ok 30 dni życia. Ron jednak się nie poddaje, zaczyna walczyć o swoje zdrowie i przy okazji pomaga wielu osobom wokół.

Cała akcja rozgrywa się w połowie lat 80 wtedy to panowało przekonanie, że nosicielami wirusa HIV są jedynie homoseksualiści oraz narkomani. Czyli są to osoby w zasadzie z marginesu społecznego, tym samym ktokolwiek tylko się gdzieś zarazi i zachoruje na AIDS automatycznie staje się pariasem, wszyscy się od niego odsuwają. Tak dokładnie jest z Ronem, nawet przyjaciel go opuszcza. On sam nie może uwierzyć w chorobę, bo przecież ani nie używa narkotyków ani nie jest homoseksualistą. Skąd więc choroba? Dopiero gdy zaczyna zgłębiać temat dochodzi do niego prawda, że seks bez zabezpieczenia (heteroseksualny) też może przenosić chorobę…. Ron jest typowym mieszkańcem teksasu, lubi wypić, zabalować i gardzi homoseksualistami. Jednak gdy staje się wyrzutkiem społeczeństwa zaczyna rozumieć tych „innych”. Zaprzyjaźnia się nawet z jednym i razem z nim zaczyna pomagać innym ludziom.

W tym filmie całkowicie zgadzam się odnośnie oskarów dla McCogonaghuey oraz Jareda Leto. Obaj stanęli na wysokości zadania. Matthew tak jak Christian Bale w Mechaniku całkowicie poświęcił się swojej roli (dosłownie) i potwornie się odchudzi. Przez to jego rola wypada jeszcze lepiej, bo przecież główny bohater jest w zasadzie jedną nogą w grobie, lekarze sami się dziwią, że on jeszcze żyje. Więc takie wychudzenie podkreśla jego chorobę. Jared Leto za to powalił mnie swoją rolą transseksualisty. Jako mężczyzna to świetnie odegrał rolę kobiety.

Ogólnie oceniam film 8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s