Sekretne życie Waltera Mitty // The Secret Life of Walter Mitty

Posted: 18 Maj, 2014 in 7, Dramat, Fantasy, Komedia, Recenzje

„Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, strach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli.”
Paulo Coelho – Demon i Panna Prym

Ten tekst chyba najlepiej opisuje głównego bohatera filmu – Waltera Mitty. Walter jest wielkim marzycielem. Gdy dzieje się coś niespodziewanego dla niego, zaczyna sobie wyobrażać „co by było gdyby…”. I tak możemy zobaczyć co by było gdyby mógł się czymś pochwalić (np. uratowaniem ludzi i jednego psa przed wybuchem gazu w budynku i wymyśleniem w tym momencie sztucznej nogi dla psa), co by było gdyby nie bał się odpowiedzieć na dociekliwe docinki innych osób, co by było gdyby okazał się kimś szalenie interesującym dla Cheryl, kobiety która mu się szalenie podoba… Wiele scenariuszy możemy zobaczyć, które rozgrywają się tylko w jego głowie. Jednak pewnego razu Walter zaczyna w pewien sposób realizować swoje dziecięce marzenia, zaczyna żyć pełnią życia i staje się naprawdę ciekawą postacią, a to wszystko przez jeden zaginiony negatyw, który ma się ukazać na okładce ostatniego numeru magazynu Life (w którym Walter pracuje).

Trzeba przyznać, że scenariusz filmu jest bardzo lekki, łatwy do oglądania. Ten film jest taką łagodną wersją „Into the Wild”. Pokazane jest jak bohater najpierw marzy o rzeczach wielkich, a potem w zasadzie zaczynają się mu one przytrafiać. W sumie to Walter dopiero teraz, w dorosłym życiu zaczyna spełniać swoje młodzieńcze marzenia, których realizację przerwała nagła śmierć ojca. W ten sposób film pokazuje, że nigdy nie jest na realizację marzeń za późno. Z marzeniami Waltera jest o tyle ciekawa sprawa, że gdzieś tak w połowie filmu widz zaczyna się sam zastanawiać czy to co widzi na ekranie jest rzeczywistością czy nadal jego marzeniami. Ciężko miejscami odróżnić fikcję od rzeczywistości, bo nawet jeśli są pokazywane prawdziwe zdarzenia z życia bohatera, to i tak są one tak niesamowite, że widz musi odrzucić logikę i przyjąć to co pokazuje ekran aby nadal dobrze się bawić.

Ben Stiller bardzo często gra postaci takie jak Walter – typowych szaraczków, którzy żyją sobie spokojnie nie wadząc nikomu i w pewnym momencie swojego życia przechodzą pewną przemianę. W związku z takim doświadczeniem Ben wypada w swojej roli bardzo przekonująco. Kristen Wiig sympatycznie odegrała ukochaną Waltera – Cheryl Melhoff. No i oklaski należą się Adamowi Scottowi, który już samym swoim wyglądem nie wzbudzał sympatii widza, a co dopiero zachowaniem. Też świetna rola.

Osobną rzeczą, na którą muszę zwrócić uwagę jest ścieżka dźwiękowa. Tak miłej dla ucha ścieżki dźwiękowej w filmie już dawno nie słyszałem, aż miło ją będzie sobie włączyć po seansie (drugą taką pozycją jest jest ścieżka z „Into the Wild”). Z bardziej znanych wykonawców to znaleźć można tutaj: Jose Gonzales, Of Monsters and Men, Dawid Bowie, z mniej znanych: Junip, Rogue Wave, Grace Mitchell, Jack Johnson czy The Weather Station.

Pozytywny film z miłym przesłaniem.

7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s