Godzilla

Posted: 22 Maj, 2014 in 7, Recenzje, Science-Fiction, Thriller

Król powrócił na swoje 60-siąte urodziny aby znów zasiąść na tronie. Takim zdaniem można podsumować najnowszą produkcję o Godzilli.

Pierwszy film o tym gigantycznym jaszczurze powstał w 1954r. i z miejsca podbił serca Japończyków, a potem reszty świata, od tamtej pory powstało ponad 25 filmów z jego udziałem. Początkowo postać ta (i film)  miała przesłanie antywojenne, Godzilla narodziła się podczas prób jądrowych i uosabiała tym samym strach przed tą bronią i jej ponownym użyciem. Z biegiem czasu Godzilla stała się wybawicielem ludzkości pokonując kolejne potwory, mutanty, obcych przybyszów który pojawili się na Ziemii tylko w jednym celu – aby siać śmierć i zniszczenie.

W 1998r. Roland Emmerich podjął się próby wskrzeszenia pierwotnej Godzilli (remake pierwszego filmu), jednak film nie był zachwycający. Dziś 60 lat po premierze pierwszego filmu, a 16 lat po nieudanym wskrzeszeniu, amerykanie znów przystępują do stworzenia godnego naśladowcy. I wyszło im to tym razem nadspodziewanie dobrze. Reżyser który tym razem zmierzył się z potworem ma na koncie inny film o potworach – Strefa X, który był przyzwoitą produkcją o mrocznym klimacie. Można więc powiedzieć, że tym razem postawiono na osobę, która będzie wiedzieć co robić.

W filmie efekty specjalne są naprawdę świetne. Godzilla prezentuje się naprawdę okazale, potwory z którymi walczy też są ciekawie zaprezentowane, do tego sam wygląd zrujnowanych miast jest klimatyczny. Pierwsza scena gdy pojawia się Godzilla i wydaje swój ryk zapada w pamięć, jest w pewien sposób monumentalna. Kolejna scena która naprawdę zapada w pamięć, to (pokazana jest już w trailerze filmu) scena skaczących żołnierzy ze spadochronami – ich swobodne spadanie z odpalonymi flarami poprzez chmury, nad zniszczonym miastem – coś pięknego. Mi osobiście kojarzyło się to ze spadającymi kawałkami komet.

Fabuła nie jest specjalnie skomplikowana, ale czego się można spodziewać po monster movie? Do tego miałem nadzieję, że będzie pokazane trochę więcej walki pomiędzy Godzillą i potworami. Jednak dość fajnym motywem było pokazanie częściowo walki w telewizji, to wzmacniało efekt, bo w tym momencie nie tylko widz w kinie oglądał walke potworów, ale także filmowy widz oglądający wiadomości. Jedyne co mnie w fabule denerwowało to:
– postać Dr Serizawy – mądry Japończyk, który podziwia Godzillę i rzuca głębokimi hasłami, które brzmią jak cytaty od samego Konfucjusza.
– supremacja amerykanów – coś się sypie na świecie, w Japonii pojawia się tajemniczy potwór? Na odsiecz przybywają amerykańscy żołnierze, którzy przejmują pełnie dowodzenia.
– Godzilla z jednej strony idąc przez miasto i walcząc nie rozglądała się dookoła, nie uważa na nic. Po prostu prze przed siebie i jeśli jakiś budynek ucierpiał przez to – trudno. Jednak patrząc przez ten pryzmat denerwująca była wybiórczość Godzilli, bo potrafiła np. nagle się zatrzymać, albo przepłynąć pod ważnym (pod względem fabuły) statku, który stał jej na drodze. Trochę taki dysonans odczuwałem w tych momentach.
– [SPOILER ALERT] postać Joe Brody’ego – gość jest zrozpaczony po śmierci żony i za wszelką cenę chce udowodnić, że wypadek nie był spowodowany przez anomalię, ale, że rząd coś ukrywa. Oczywiście udaje mu się to po czym umiera, ale jak sam mówił, chciał to udowodnić „za wszelką cenę”. Dziwny motyw i bez większego przemyślenia wpleciony w fabułę filmu, tak jakby miał on tylko pokazać, że bohaterowie dążą do swoich celów bez względu na kosz . Dopóki on nie umarł, to zapowiadał się całkiem ciekawy motyw rozpaczy po stracie najbliższej osoby, a tak go zepsuli. [/SPOILER ALERT]

Od strony aktorskiej każdy zagrał przyzwoicie. Zresztą po fimie tego typu nie spodziewam się rozbudowanych postaci i aktorstwa godnego oskara. Jedyny minus tutaj dla mnie to aktor odgrywający rolę syna Forda – Carson Bolde. Przez cały film, ilekroć go pokazują, wygląda jakby był wiecznie smutny, albo w ogóle nie kontaktował.

Podsumowując, Godzilla to udany remake, który fani monsters movie mogą swobodnie i z przyjemnością oglądać.

7/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s