Dziewczyna z szafy

Posted: 24 Maj, 2014 in 8, Dramat, Recenzje

Nikt tak naprawdę nie jest w stanie zajrzeć do umysłu osoby chorej na autyzm. Tylko taka osoba wie co się dzieje w jej umyśle i niestety nie komunikuje tego otoczeniu. Podobnie jest z osobami chorymi psychicznie, chociaż one czasami mówią co widzą, jednak słuchacz może się tylko domyślać czy dobrze rozumie chorego. Film „Dziewczyna z szafy” na swój sposób daje nam wgląd w świat widziany oczyma autystycznego Tomka i chorej na depresję Magdy.

Jacek jest webdesignerem, pracuje w domu i tworzy strony internetowe, jak można wywnioskować z filmu, to jest naprawdę świetny w tym co robi, a kolejni zleceniodawcy po prostu sami go sobie zachwalają. Jacek musi pracować w domu, bo opiekuje się swoim chorym na autyzm bratem – Tomkiem. Tomek jest dorosłym mężczyzną, jednak nie jest samodzielny. Owszem jak widać potrafi się ubrać, zjeść, ale na pewno nie jest w stanie zapłacić rachunków, wyjść do sklepu po zakupy, pracować itd. Tomek milczy, nie odzywa się nawet do swojego brata, ciągle tylko patrzy gdzieś w dal, ogląda sufit, ściany, albo patrzy za okno w niebo. Gdy widzimy świat jego oczami, wtedy rozumiemy co on ogląda na niebie – ogromne sterowce sunące z wiatrem. Dźwięk sterowców jest tak głośny, że zagłusza wszystko dookoła, Tomek nie słyszy więc nic co się dookoła niego dzieje, chyba, że odwróci się jego uwagę od sterowców. Kolejną bohaterką filmu jest Magda, mieszka naprzeciwko Tomka i Jacka. Choruje na depresję, ciągle przesiaduje w szafie, bo tam znajduje się najpiękniejsze dla niej miejsce – gęsty las równikowy, pełen motyli i ptaków. Tam czuje się najszczęśliwsza, zwykłe życie jest dla niej pasmem strachu i niezrozumienia.

W filmie obserwujemy próby prowadzenia całkowicie normalnego życia przez Jacka. Kocha on swojego brata, jednak trudno mu przez jego chorobę jest funkcjonować – mało która dziewczyna toleruje chorego członka rodziny Jacka, nie każdy zleceniodawca rozumie, że nie może on w każdym momencie sobie ot tak wyjść z domu. Gdy jego nie ma w pobliżu, ktoś inny musi przypilnować Tomka, zająć się nim. Zwykle gdy Jacek wychodził, prosił o pomoc sąsiadkę Kwiatkowską, która oczywiście nie robiła tego bezinteresownie, ale za drobną opłatą. Nie przeszkadzało jej to jednak wyszydzać chorobę Tomka, żartować z niej. Wszystko zmieniło się gdy sąsiadka była raz zajęta i Tomek poprosił o pomoc dziewczynę z naprzeciwka – Magdę, ona zaczęła zajmować się Tomkiem zupełnie bezinteresownie. Pokazuje to z jednej strony z jakimi przeszkodami spotykają się opiekunowie osób niepełnosprawnych, oraz z drugiej strony jaką znieczulicę społeczeństwa widzą na codzień, ile muszą tak naprawdę dać z siebie i ile muszą znieść (a czasem i poświęcić) dla swoich podopiecznych.

Film bardzo plastycznie też przedstawia sposób widzenia osób chorych. Sterowce jakie widzi Tomek bardzo realne, nawet rzucają cień na ziemię. Wizja Magdy także jest bardzo szczegółowa, w lesie słyszymy różne zwierzęta, widać nawet latające motyle, czy promienie słońca pomiędzy liśćmi. Także to co przeraża Magdę jest bardzo plastyczne – potworne twarze osób grających w piłkę czy twarz sąsiadki – Kwiatkowskiej.

Aktorsko muszę przyznać, że Wojciech Mecwaldowski odwalił kawał konkretnej roboty odgrywając postać Tomka. Zwykle tego aktora kojarzyłem z ról komediowych, tutaj jednak pokazał coś zupełnie innego i widać było, że odgrywanie roli nie sprawia mu większych problemów. Jego zachowanie, mowa ciała, mimika, ruchy, wszystkie te elementy perfekcyjnie zbudowały postać autystycznego Tomka. Tak samo Magdalena Różańska w roli depresyjnej Magdy wypadła niesamowicie. Jej spojrzenie, cała jej postawa wybrzmiewała smutkiem i rezygnacją, od niej po prostu biła rozpacz. Pozostali (główni) aktorzy tj. Piotr Głowacki (Tomek), Eryk Lubos (policjant), Teresa Sawicka (Kwiatkowska) też postarali się ze swoimi postaciami. Jednak największe laury należą się Wojtkowi i Magdalenie.

Na pewno jest to film niebanalny, nie daje jednoznacznej odpowiedzi o czym traktuje, ale na pewno jest wart obejrzenia w zalewie polskiego chłamu w kinie.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s