Rzym // Rome

Posted: 2 czerwca, 2014 in 7, 8, Dramat, Historyczny, Recenzje, Serial

To, że HBO tworzy serialowe dzieła sztuki wiem już od jakiegoś czasu. Serial Rzym jest najdroższą produkcją w historii HBO (i to niestety spowodowało, że serial został zakończony po 2 sezonie). Całość jest stworzona z olbrzymim rozmachem, z wielką dbałością o najdrobniejsze szczegóły i to jest siłą tego dzieła.

Serial rozpoczyna się w momencie wygranej Cezara w Galii i powrocie do Rzymu. Są to burzliwe czasy upadku Republiki takiej jaka była do tej pory znana. W całą historię zostaną wmieszani zwykli żołnierze – Tytus Pullo i Lucjusz Worenus. Oprócz nich poznajemy także Gajusza Oktawiana, Marka Aureliusza, Marka Brutusa, Pompejusza Wielkiego, Kleopatrę… Ogólnie wiele postaci historycznych przewija się przez serial, możemy zobaczyć jak postępowali w tych trudnych czasach, jak się zachowywali. W całej historii z jednej strony mamy opowieść o intrygach sięgających najwyższych władz, które decydują kto będzie rządzić republiką Rzymu, z drugiej strony mamy pokazany los zwykłych ludzi (tutaj akurat żołnierzy), którzy ocierają się o intrygi nawet nie wiedząc do końca o jaką stawkę się wszystko rozgrywa.

Dbałość o szczegóły to naprawdę olbrzymi atut serialu, całość nie wygląda jak typowy serial ale jak wysokobudżetowy film. Stroje ludzi, wygląd wnętrz budynków, nawet zastawa stołowa jest wiernie odwzorowana. Także gdy bohater idzie ulicami miasta nie ma tutaj sztuczności, oglądamy razem z nim Rzym taki jaki w tamtych czasach był. Nie wszystko było piękne i ładne, obok bogaczy mieszkali żebracy, kalecy wojenni żebrzący o każdy grosz, a ludzie potrafili zabić dla garści denarów. Miasto nie jest więc upiększone, pokazane w superlatywach, ale jak najbliższe rzeczywistości. W trakcie seansu możemy także obejrzeć takie zdarzenia jak rytuały mające przynieść powodzenie, czy też zabijanie wołu aby wyczytać przyszłość, rzucanie klątwy i zdejmowanie takowej. Wszystko jest bardzo realistycznie przedstawione.

Aktorsko serial także wypada świetnie. Tutaj o dziwo, nie zauważyłem żadnego ze znanych mi (z serialów HBO) aktorów, każdy z nich był zupełnie nowy. Role kobiece jak i męskie zostały odegrane doskonale. Nawet pomniejsze role niewolników były odgrywane „z życiem”. Jedynie postać Oktawiana (starszego) była dla mnie dziwna, jego twarz przypominała maskę, tak jakby nie było w niej zupełnie żadnych emocji. Oraz dziwnie wyglądał fakt, że film dzieje się na przestrzeni 21 lat, a jedyna osoba po której widać wiek to Oktawian. Reszcie postaci nawet włosy nie posiwiały, jak wyglądały na początku serialu, tak 21 lat później, na końcu serilu wyglądały podobnie…

Nie wiem jednak czemu, ale poniektóre postaci jakoś mnie denerwowały (podobnie było w serialu Deadwood) – Pullo i Worenus. Postaci te były dla mnie zbyt „książkowe”, jakoś za mało ludzkie. Tak samo z postaciami z wyższych sfer – Oktawian czy Cezar. Pokazane były ich czyny i działania, ale za mało było o nich samych. Brakowało mi tego „czegoś” w poszczególnych postaciach i przez to jak dla mnie serial dużo stracił, bo cztery główne postaci, które nie pasują mi swoim sposobem bycia do całości to dość sporo (na ten przykład w Deadwood jedynie szeryf Bullock budził mój niesmak).

Porządne historyczne dzieło, które na pewno ucieszy fana czasów starożytnych.

7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s