Wiatr buszujący w jęczmieniu // The Wind That Shakes the Barley

Posted: 22 czerwca, 2014 in 8, Dramat, Recenzje, Wojenny

Trudne czasy walki Irlandii o niepodległość, walka o własną godność we własnym kraju. Gdy trzeba wybierać za którą ze stron się opowiedzieć i być swego wyboru pewnym, bo na zmianę nie będzie możliwości.

Film rozgrywa się na przełomie 1920-1921 roku. Wtedy to do Irlandii zostały wysłane jednostki wojska angielskiego aby stłumić bunty rodzimej ludności, która walczyła o niepodległość. Dwaj bracia Damien i Teddy dołączają do partyzanckich oddziałów aby walczyć o wolność. Damien na rzecz walki porzuca możliwość praktyki lekarskiej w Londynie, będzie musiał przewartościować swoje poglądy ponieważ będzie zmuszony do odbierania ludziom życia (a jako lekarz szkolono go w ratowaniu życia). Jego brat Teddy już jakiś czas jest związany z partyzantami, jest bardzo zaangażowany ideologicznie, dużo szybciej musiał wydorośleć, podejmować czasem bardzo trudne decyzje. Ci dwaj bracia prezentują odmienne podejścia do walki – Damien jest w pewien sposób romantykiem, wierzy bezwzględnie w ideę, Teddy jest realistą, nie boi się walczyć ale także potrafi ustąpić pola jeśli ma to w jakiś sposób wspomóc sprawę.

Czasy w jakich rozgrywa się film były bardzo burzliwe, ponieważ zdarzało się, że nawet przyjaciele, bracia stawali po przeciwnych stronach barykady. Musieli wtedy odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrafią oraz czy warto zabić bliską osobę w imię idei. Czy ta idea jest warta tak wielkiego poświęcenia, oraz czy warto poświęcić samego siebie w imię idei. W trakcie oglądania filmu samemu zaczyna się zadawać to pytanie, jakby postąpiłbym w danym momencie, czy zdradziłbym przyjaciół, czy potrafiłbym zabić z zimną krwią, czy poświeciłbym sam siebie? Film nie daje też jednoznacznych odpowiedzi. Po jednej stronie (Irlandczycy) zdarzają się ślepi fanatycy, który zniszczą wszystko dookoła w imię swojego poglądu na ideę niepodległości, po drugiej stronie (można powiedzieć najeźdźców, okupantów – Anglików) zdarzają się osoby, które nie zatraciły się całkowicie w szaleństwie walki, którzy posiadają jeszcze zupełnie ludzkie odruchy, potrafią wyciągnąć dłoń do przeciwnika. Tym samym żadna ze stron nie jest pokazywana jako bardziej ludzka, żaden wybór nie jest lepszy.

Gra aktorów w filmie jest świetna, każdy z nich gra realistycznie, tak jakby naprawdę był tą osobą, nie ma w nich sztuczności. W rolach głównych nie zobaczymy super znanych twarzy, dzięki temu jeszcze bardziej można się utożsamiać z bohaterami. Są oni tacy jak my – zwyczajni. Jedynie główna rola jest obsadzona przez szerzej znanego aktora – Cilliana Murphy. Ale aktor ten nie jest z czołówki znanych, więc nie odbija się to w odbiorze filmu tak jak wyżej napisałem.

Podsumowując jest to świetny film, który pokazuje ideę walki o przekonania bez zbytniego faworyzowania którejkolwiek ze stron, a dodatkowo wzbudzi on w widzu kilka pytań.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s