Tożsamość Bourne’a // The Bourne Identity

Posted: 23 września, 2014 in 4, Recenzje, Sensacyjny

Ekranizacje zawsze można podzielić na dwa rodzaje: udane i nieudane. Ekranizację świetnej powieści Roberta Ludluma – Tożsamość Bourne’a zaliczam do tej drugiej kategorii. Największym minusem filmu jest okrojenie fabuły do minimum i niestety zrobienie tego bez większego przemyślenia przez co miejscami zdarzenia praktycznie nie trzymają się kupy.

Wiadomo, że film a książka to dwa różne dzieła, jednak warto je ze sobą porównywać. Od razu wszystkim, którzy oglądali film gorąco polecam książkę. W książce wydarzenia są bardziej rozbudowane, możemy dowiedzieć się więcej o przeszłości Jasona. W filmie cały wątek z Carlosem został wycięty, a w książce jest to jednak dość duża część fabuły. Właśnie przez takie działanie warto przeczytać książkę aby przekonać się jak naprawdę wyglądały wydarzenia w jakich brał udział Jason Bourne oraz poznać sensowne zakończenie.  Bo muszę to przyznać, że na samym końcu myślałem, że akcja będzie jeszcze trwać, a została po prostu urwana w najbardziej idiotyczny sposób.

Aktorsko film wypada miejscami przyzwoicie a miejscami po prostu jest słabo. Główna postać grana przez Matta Damona jest do przyjęcia, ale kolejni agenci którzy stają na jego drodze to po prostu żenada (nawet Clive Owen był poniżej swojego kunsztu). Sceny walki są nierówne bo np. walka Jasona z przeciwnikiem w paryskim mieszkaniu wypada blado, jest bardzo nienaturalna. Ale już np. scena gdzie Jason powala w parku dwóch policjantów wygląda bardzo przyjemnie.

Niestety film sam w sobie jest słaby, a oceniając go jako ekranizację powieści, to nie nazwałbym go ekranizacją, ale filmem, który posiłkował się książką. Jeśli nic lepszego nie leci w telewizji to można film obejrzeć, w przeciwnym wypadku polecam sobie go odpuścić.

4/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s