Krzesło // The Chair

Posted: 28 września, 2014 in 3, Dramat, Horror, Recenzje

Czasami w sklepach można trafić na naprawdę świetne tytuły po obniżonych cenach, czasem są one w promocji, a czasem stanowią dodatek do gazety. Nie zmienia to jednak faktu, że można w ten sposób, niskim kosztem, obejrzeć np. Pulp Fiction, Dziewczyna z tatuażem, Skyfall, ogółem znane pozycje, oraz te mniej znane ale i tak godne polecenia. Można jednak trafić na taką pozycję jak film „Krzesło”, który naprawdę jest typem filmu „za 5 zł”.

Zwykle tego nie oceniam, ale muszę przyznać, że wydanie DVD tej pozycji jest naprawdę przyzwoite. Pudełko z płytą opakowane jest w kartonowe „etui” w którym ładnie się będzie prezentować na półce. Nie wiem jednak skąd wzięły się zachęcające opisy na okładce. Ich autorzy zostali chyba specjalnie opłaceni żeby móc sygnować ich nazwiskiem dany tekst. Dodatkowo przegrzebałem trochę informacji o filmie w internecie i jak znalazłem, to rzeczywiście dostał w 2007r nagrodę w kategorii „Najlepszy film” na przeglądzie filmowym Shriekfest; dostał też nagrodę w 2009r. na przeglądzie Fangoria Film Festiwal, nie jest jednak tutaj dopowiedziane, że nagroda ta została przyznana w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa”. Co do Eugene Film Festiwal i Canadian Film Festiwal nie potraifłem znaleźć informacji a tym samym potwierdzić ich. Zastanawia mnie tylko jedno, jeśli „Krzesło” dostało gdziekolwiek nagrodę jako najlepszy film, to jakie filmy są tam prezentowane, jaki prezentują one poziom?

Fabuła filmu na pewno nie „łączy wartką akcję i brutalność amerykańskiego kina grozy z atmosferą rodem z japońskiego horroru” (opis z tyłu opakowania). Jedyna brutalna scena pokazana jest na zdjęciach z tyłu pudełka i wyszła w zasadzie śmiesznie i nienaturalnie. Wartka akcja nie wiem gdzie miała występować, ponieważ wydarzenia są rozwlekane i ciągną się w trakcie filmu. Co do atmosfery rodem z japońskich horrorów, to oglądaliśmy z autorem przytoczonego tekstu chyba różne japońskie filmy grozy. Ogółem fabuła jest dość banalna – dziewczyna przeprowadza się do dużego domu, coś ją w domu straszy i w końcu znajduje ona stare krzesło do torturowania. Wtedy dziewczyna coraz bardziej odchodzi od zmysłów. Jak więc widać jest ona dość sztampowa. Niestety ale nie tylko fabuła szwankuje, wykonanie także. Film wygląda raczej jakby był pierwszą próbą reżyserką, scenopisarską oraz jedną z pierwszych prób kręcenia obrazu przez kamerzystę. Wszystkie te rzeczy wypadają dość amatorsko. Nawet „efekty specjalne” są nieudolne.

Jedyna rzecz do której nie mogę się w filmie przyczepić to aktorstwo (przynajmniej jeśli chodzi o główną bohaterkę i jej przyjaciółkę (za której to rolę została przyznana wcześniej wspomniana nagroda). Widać wyraźnie, że obie aktorki bardzo starały się jak najlepiej wypaść w swoich rolach i sprawnie im to wychodziło. Tym samym nagroda za najlepszą żeńską rolę drugoplanową nie jest nad wyraz, w tej kategorii filmów, mogę się z nią zgodzić.

Podsumowując, szkoda czasu na ten film, lepiej go przeznaczyć na choćby Zombie SS, które także jest słabe, ale jedna, jedyna scena po prostu powala całkowicie i w pełni rehabilituje film. Tutaj niestety tego nie uświadczymy.

3/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s