Kokainowi kowboje // Cocaine Cowboys

Posted: 14 października, 2014 in 7, 8, Akcja, Dokumentalny, Kryminał, Recenzje

Filmy dokumentalne kojarzą się często z nudnymi danymi, statystykami, mało ciekawymi wywiadami z ludźmi, chyba, że jest się bardzo zaciekawionym tematem który prezentuje dany dokument. „Kokainowych kowbojów” na pewno nie można w ten sposób określić, ten dokument wymyka się określeniu „nudny i mało porywający”. Trzeba przyznać, że sama historia jest bardzo ciekawa nawet jeśli nieszczególnie interesuje się tematem narkotyków w USA.

We wczesnych latach ’60 Miami było miastem typowo wypoczynkowym, przyjeżdżali do niego w większości emeryci aby wypocząć. Jednak wszytko zmieniło się gdy kolumbijscy bossowie narkotykowi dostrzegli jaki potencjał kryje się w zachodnim wybrzeżu oraz jak świetny jest to punkt przerzutowy z Kolumbii. Przez kolejne blisko 16 lat biznes narkotykowy kwitł w najlepsze. Ten film przedstawia wydarzenia z perspektywy osób, które bardzo aktywnie przykładały ręce do rozwoju tego biznesu i czerpały z niego potężne zyski. Mamy tutaj opowieść o wydarzeniach od przemytników, kokainy, hurtowników. . W pewnym momencie cały biznes zaczyna się jednak robić niebezpieczny, gdyż na scenę wchodzą kolejne kartele narkotykowe i zaczyna się bezpardonowa walka o władzę i wpływy. Tutaj opowieść jest ciągnięta przez zabójcę, który pracował na usługach mafii. Słuchając go, aż trudno uwierzyć, że dla niektórych życie ludzkie może nic nie znaczyć.

Film jednak nie tylko opowiada o narkotykach i sposobach szmuglowania, ale także przedstawia jak rozwijało się (dzięki narko-przemysłowi) miasto. Bo trzeba przyznać, że miasto przeobraziło się z emeryckiego kurortu w metropolię właśnie na pieniądzach ze sprzedaży kokainy.

Montaż jest bardzo dynamiczny, w zasadzie to od pierwszej minuty film przyciąga widza i nie wypuszcza ze swoich objęć aż do napisów końcowych. Podawane statystyki budzą zdziwienie i niedowierzanie, ale trzeba pamiętać, że rzeczywistość czasem potrafi zaskoczyć i być bardziej niesamowita niż niejeden film.

Kokainowi kowboje to kawał solidnego filmu dokumentalnego, który polecam wszystkim!

7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s