Jabberwocky

Posted: 5 listopada, 2014 in 8, Fantasy, Komedia, Przygodowy, Recenzje

Grupa Monty Pythona nakręciła zaledwie 2 filmy pełnometrażowe i oba czyli „Żywot Briana” oraz „Monty Python i Święty Grall” stały się już kultowymi pozycjami i w zasadzie weszły do popkultury. Jabberwocky nie jest stricte filmem tejże grupy, jednak posiada w sobie bardzo wiele z ducha ich humoru i jest chyba najmniej znaną pozycją okołomonty pythonową. Jednak to nie znaczy, że jest to słaby film, wprost przeciwnie, także na nim można się nieźle uśmiać.

Sam początek filmu wskazuje, że nie będzie to pozycja ociekająca absurdem i typowo angielskim humorem. Sugerowany jest raczej poważny film przygodowy dziejący się czasach dawnych. Jednak im dalej trwa seans tym robi się coraz ciekawiej, kolejne sceny stają się coraz dziwniejsze, że niemal absurdalne. Jak choćby monolog wieśniaka: „Widziałem kiedyś medyka. On mnie nie widział. Chowałem się.”. Niestety takie podanie cytatu nie oddaje całej sytuacji, bo na nią składał się wygląd postaci, to w jaki sposób wypowiada te zdania, jaką miała mimikę. Tę scenę trzeba po prostu samemu zobaczyć. Jedno można stwierdzić – fani angielskiego humoru nie będą zawiedzeni.

Na stołku reżysera zasiadł Terry Gilliam, w obsadzie zaś zobaczymy połowę składu grupy MP, zabrakło tutaj Chapmana, Cleese’a oraz Idle’a. Każdy z aktorów stanął na wysokości zadania świetnie odgrywając powierzoną mu rolę. Muszę też przyznać, że w filmie postawiono na realizm jeśli chodzi o odwzorowanie czasów (średniowiecza) – widzimy bród, smród i ubóstwo. Dokładnie tak jak to musiało w tych czasach wyglądać. I nie ma tutaj odniesień do naszych czasów, czy też „przenoszenia” rzeczy pomiędzy czasami jak to miało miejsce w „MP i Święty Grall” dzięki czemu film jest mocno osadzony w prezentowanych czasach.

Ciężko jest mi coś więcej napisać na temat tego filmu w związku z czym po prostu polecam go fanom angielskiego humoru i/lub fanom Monty Pythona.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s