Boyhood

Posted: 23 grudnia, 2014 in 9, Dramat, Recenzje

Czy jesteśmy w stanie zobaczyć nasze życie patrząc wstecz, to jak dochodziliśmy do dorosłości? Owszem, możemy oglądać zdjęcia, nagrane filmy na których jesteśmy, są to jednak tylko urywki, skrawki przeszłości na które składa się nasze dotychczasowe życie. Taki jest też film „Boyhood” Richarda Linklatera. Sam w sobie stanowi właśnie próbę ukazania dorastania młodej osoby poprzez urywki, wycinki z życia.

„Boyhood” to bardzo ciekawy projekt filmowy, projekt który zajął 12 lat, bo tyle dokładnie trwa fabuła w której zamieszcza się życie bohatera – Masona. Poznajemy go jako dzieciaka ciekawego świata, z głową pełną pomysłów, a żegnamy gdy jest już wchodzącym w dorosłość młodym mężczyzną, który wyrusza z domu do college’u. Przez cały film głównych bohaterów grają cały czas Ci sami aktorzy, tak więc widzimy jak przez 12 lat Mason (w tej roli Ellar Coltrane) oraz jego siostra Samantha (Lorelei Linklater) dorastają, zmieniają się z dzieci w dorosłych ludzi. Po rodzicach tej dwójki (w ich role wcielili się Patricia Arquette oraz Ethan Hawke) widać jedynie jak się starzeją, ale nie jest to tak widoczne jak w przypadku dzieciaków. W każdy razie jest to niesamowite jak w prawie 3-godzinnym filmie skompensowano tyle lat życia.

W filmie w zasadzie nic wielkiego się nie dzieje, ot możemy zobaczyć jak wygląda dorastanie Masona. Wszystko rozpoczyna się w 2002r. gdy nasz bohater ma 6 lat i jego rodzina jest rozbita, mieszka z mamą i siostrą, tata zaś wyjechał na Alaskę. Jego mama cały czas stara się poukładać życie, znaleźć odpowiedniego partnera życiowego żeby mieć w nim oparcie, a dzieci żeby miały w nim ojca. Nie wszystko się udaje, nie wszystko przebiega zgodnie z planem. W toku tego wszystkiego obserwujemy momenty ważne w życiu dorastającego człowieka jak pójście do nowej szkoły, pierwsza miłość, kłótnie rodziców, ale też rzeczy błahe jak mecz baseballa, nocne wypady do kolegów, rodzinna gra w kalambury. Jednak mimo tej zwyczajności jaka bije z ekranu, film w ogóle się nie dłuży, wprost przeciwnie, przelatuje jak mgnienie oka. Naszego bohatera widzimy w zasadzie co rok, czasem jest to krótka migawka z jego życia, czasem dłuższa „opowieść” o jakimś wydarzeniu. Jedną z rzeczy, która świetnie pokazuje w filmie upływ czasu (oprócz starzenia się głównych bohaterów) jest pokazywanie w toku fabuły pewnych rzeczy, wydarzeń które miały miejsce w tym okresie czasu. Tak więc widzimy tle telewizor a w nim w kawałek reportażu o sytuacji w Faludży, nocną wyprzedaż najnowszej powieści „Harry Potter i Książe Półkrwi” na którą poszedł Mason, pierwszego XBOXa, kandydaturę Obamy na prezydenta, wygraną drużyny baseballowej Astros Huston. Do tego gdy w filmie gdzieś gra radio to słychać przebój z tamtych czasów. Zresztą trzeba to przyznać, że film ma świetną ścieżkę dźwiękową – Coldplay, The Hives, Gnarls Barkley, The Black Keys, Gotye…

Aktorzy w tym filmie wypadli świetnie. Zresztą ciężko się tutaj cokolwiek wypowiadać więcej. Ethan Hawke oraz Patricia Arquette w 2002r. gdy rozpoczynał się cały projekt mieli już za sobą wiele świetnych ról, byli więc aktorami o ugrunowanej pozycji i niemałym doświadczeniu. Dzieciaki czyli Ellar Coltrane oraz Lorelei Linklater (przy okazji, jest to córka reżysera) mimo braku doświadczenia wypadły przez cały film świetnie. Oboje grali naturalnie, byli po prostu sobą, bo przecież ich wiek w tym momencie nie różnił się znacznie od wieku odgrywanego bohatera.

Podsumowując „Boyhood” to Świetny film o dorastaniu, a do tego niesamowity projekt filmowy, który dosłownie pokaże nam jak w trakcie dorastania zmienia się każdy z nas (pod względem fizycznym oraz psychicznym).

9/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s