Czarne Lustro – odc. świąteczny // Black Mirror: White Christmas

Posted: 22 stycznia, 2015 in Recenzje, Science-Fiction, Thriller

Black Mirror to miniserial stworzony przez Charliego Brookera, w pewien sposób wizjonera, który w swoim dziele chce pokazać widzom w jaki sposób otaczająca nas technologia może wpływać na nasze życie. Część rzeczy to wymysł czysto fantastyczny, część jednak po części już istnieje lub dopiero zaczyna być wprowadzane w życie. Charlie Brooker pisze do The Guardian kolumnę o nowinkach technologicznych, stąd jego wizja wpływu poszczególnych rzeczy na ludzi. Każdy z odcinków opowiada o czymś innym, tym samym nie są ze sobą w ogóle fabularnie powiązane. „Black Mirror” można więc zacząć oglądać od dowolnego odcinka. Jak do tej pory, w sześciu odcinkach mogliśmy zobaczyć skutki korzystania z m.in. Google Glass (odc. „The Entire History of You”), algorytmu komputerowego imitującego żywego człowieka (odc. „Be right back”), czy też pokazanie siły mediów oraz serwisów społecznościowych (odc. „The Nathional Anthem”), negatywnych skutków konsumpcjonizmu (odc. „15 million merits”).

Póki co jeszcze nic nie słychać aby był kręcony kolejny „sezon” tego świetnego serialu, jednak na święta postanowiono wydać odcinek specjalny pt. „White Christmas”. Składają sie na niego trzy historie, w pewien sposób powiązane ze sobą, jednak trudno powiedzieć żeby miały one jakiś głębszy związek ze świętami, ot raczej w trakcie, kilka razy przewija się wątek świąt Bożego Narodzenia. Mamy więc tutaj:
– Podryw kontrolowany czyli jak można wspomagać podrywanie gdy „guru” będzie widzieć to co i Ty? I co z tego może wyniknąć.
– Domy zdalnie sterowane zwane też „inteligentnymi” są już faktem. Jednak kto ustawi wszystkie w nim rzeczy i będzie sprawować nad nim kontrolę lepiej niż Ty sam? Czy w takim razie można zniewolić cząstkę samego siebie aby sterowała domem?
– Technologia pozwala nam „zbanować” czyjeś posty na forum, na facebooku, twitterze, sms i połączenia na komórce. Co jeśli będziemy w stanie „zbanować” kogoś w prawdziwym świecie? Do tego ta historia zmusza aby zadać sobie pytanie czy idealna kopia człowieka jest tak samo winna „grzechów” swojego pierwowzoru i może być za nie karana?

Każda z tych historii jest świetnie poprowadzona, świetnie odegrana aktorsko. Po prostu „Czarne lustra” nie zawodzą po raz kolejny!

Przy okazji zapraszam do przeczytania o:
1 sezonie
2 sezonie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s