Więcej niż miód // More than honey

Posted: 4 lutego, 2015 in 8, Dokumentalny, Recenzje

Albert Einstein stwierdził kiedyś „”Jeśli wymrą pszczoły, 4 lata później nie będzie ludzkości”. Ten cytat doskonale pasuje do dokumentalnego filmu „Więcej niż miód”. Opowiada on…..tak, właśnie o pszczołach. Jednak nie jest to do końca kolejny film przyrodniczy, w którym będziemy mogli zobaczyć jakieś zwierzę, owada, jak ono żyje, czym się charakteryzuje, itp. Ten film wychodzi w rozważaniach dalej, bo owszem, dostajemy tutaj ciekawą dawkę informacji o pszczołach, ale w tle możemy zobaczyć w jaki sposób zmienił się  (ekonomicznie, etycznie czy też technologicznie) przemysł pszczelarski  na przełomie wielu lat oraz dokąd zmierza świat.

Przemysł pszczelarski przeszedł diametralną metamorfozę. Sam reżyser wspomina, że jego dziadek zajmował się pszczołami, miał 150 rojów, które doglądał i pielęgnował. Był to ważny aspekt jego życia, gdyż prowadził cukiernię i pszczoły, które hodował zapylały jego maliny, grusze, morele ale także warzywa. Obecnie, gdzieś miejscami, można jeszcze zobaczyć takich „małych” pszczelarzy, którzy celebrują hodowlę tych owadów, jednak oni także w jakiś sposób zmienili swoje podejście do hodowli, bo nie przywiązują do celebracji takiej wagi jak dawni pszczelarze. Obecnie pszczelarstwo to ogromna gałąź przemysłu, pszczoły to towar jak każdy inny – widzimy, że wyhodowane królowe są wysyłane razem z robotnicami w pudełeczkach po całym świecie. Istnieją firmy, które dosłownie przewożą całe ule z rojami są z miejsca na miejsce, gdzie akurat jest potrzebne zapylanie, a po skończeniu zapylania roje są rozdzielane i łączone na nowo. Wyginięcie całego roju nie jest tragedią, ale problemem, który trzeba rozwiązać, bo takie masowe ginięcie owadów po prostu się zdarza, jest pewnym faktem z którym należy się liczyć i wkalkulować w całe przedsięwzięcie. Dodatkowo bardzo mocno pilnuje się „czystości” rasy danych pszczół, jednak widać, że nie jest to dla tych owadów dobre – stają się słabe i zaczynają masowo ginąć i nikt do końca nie wie jaka jest tego przyczyna. Owszem część spowodowana jest przez choroby, bakterie, wirusy, roztocza czy też pasożyty. Ale nie tylko, w tym całym pędzie za zyskiem widać, że pszczoły zmieniły się tak jak chciał człowiek i przez to zatraciły pewną część siebie. Przykładowo jak wspomina jeden z hodowców z Meksyku, pszczoły afrykańskie, zwane też „pszczołami zabójcami”, które są bardzo agresywne, są zdecydowanie odporniejsze. Bakterie, wirusy, roztocza nie zabijają ich tak łatwo, ich organizmy same sobie z nimi radzą, nie potrzebują wyspecjalizowanych leków. Zwykłe, hodowlane pszczoły są zdecydowanie bardziej łagodne, niektóre praktycznie w ogóle nie żądlą, ale są za to słabsze i wymagają szczególnej opieki i wspomagania lekami czy antybiotykami.

Cała ta „głębsza” otoczka filmu opiera się na opowieści o pszczołach jaką możemy zobaczyć w typowych filmach przyrodniczych. Zobaczyć możemy ciekawe rzeczy z życia tych owadów jak np. rozpoczyna się ich życie od momentu złożenia jaja przez Królową, w jaki sposób pszczoły (dosłownie) hodują sobie przyszłą królową, w jaki sposób pszczoły przekazują sobie informacje o najbliższych miejscach obfitujących w pokarm. Wszystko jest naprawdę zgrabnie podane, w przystępny sposób. W filmie można zobaczyć wiele niesamowitych ujęć, które były możliwe dzięki użyciu najnowocześniejszego sprzętu rejestrującego obraz. Możemy więc spojrzeć w głąb ula, spojrzeć na „tańczące” pszczoły, slow-motion podlatujących owadów, podniebny seks. To wszystko naprawdę robi wrażenie, pozwala w całkiem inny sposób spojrzeć na te owady, praktycznie zobaczyć świat z ich perspektywy. Co do niektórych ujęć to sam nie wiem, wydają się jakby były zrobione komputerowo, bo obraz jest pokazany w zbyt dużym powiększeniu. Jednak najpewniej nie, to wszystko zostało rzeczywiście nakręcone odpowiednimi kamerami, w sumie nie na darmo film określono mianem jednego z najdroższych filmów dokumentalnych w historii – budżet wyniósł ok. 2 milionów euro.

Ogółem jest to naprawdę ciekawy film, który pod podszewką filmu przyrodniczego, każe sobie zadać większe, ważniejsze pytania o cel i sposób życia.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s