Gra tajemnic // Imitation game

Posted: 1 marca, 2015 in 7, Bigraficzny, Dramat

Filmy biograficzne nie są łatwe do stworzenia, bo oprócz opowiedzenia o jakiejś osobie, powinny też zaciekawić przeciętnego widza aby ten obejrzał film do końca. Mówiąc o przeciętnym widzu mam na myśli osoby, które nie są fanami postaci, której życiorys obejrzą, ale jakimś cudem trafili na dany film. Życiorysy mają to do siebie, że mogą być miejscami nudnawe, stąd trzeba przedstawić je w odpowiedni sposób żeby widz z chęcią je oglądał. Gdyby „Gra tajemnic” została nakręcona w inny sposób niż oglądamy ją na ekranie, to otrzymalibyśmy właśnie dzieło nudne – ot ekscentryczny geniusz matematyczny na polecenie brytyjskiego rządu buduje maszynę łamiącą kod Enigmy. Na szczęście reżyser i scenarzysta stanęli na wysokości zadania i powstał film, który bardzo ciekawie się ogląda.

Na początku trzeba powiedzieć, że film nie omija całkowicie polskiego wkładu w złamanie Enigmy. Wprost jest powiedzianie, że Enigma, którą mieli w Bletchley, została dostarczona przez Polaków. Co prawda tylko tyle jest wspomniane, ale jest. Cały film to pokazanie życia geniusza matematycznego Alana Turinga. Przede wszystkim skupiono się na epizodzie z jego życia, gdy wraz z zespołem kryptografów, w latach wojennych został zatrudniony w Bletchely aby złamać kod Enigmy (trzeba pamiętać, że pierwszego złamania dokonali Polacy, jednak z czasem Enigma została ulepszona i Polska metoda była już nieskuteczna). Cały problem tkwił w tym, że kod był zmieniany każdego dnia o północy. W zwiazku z czym od godziny 6 gdy spływały pierwsze zaszyfrowane wiadomości, zespół miał 18h aby złamać kod, po północy cała ich praca musiała zaczynać się od nowa. Historia tworzenia maszyny, którą wymyśli Turing aby poradziła sobie z kodem Enigmy przeplata się z retrospekcjami z dzieciństwa Alana, gdy uczył się w szkole oraz z latami powojennymi, gdy Turing został w pewien sposób zniszczony przez skazanie go za naruszenie „moralności publicznej”. Wyszła na jaw jego orientacja homoseksualna, która w tamych czasach była na mocy prawa zakana. Sąd dał mu wybór: więzienie albo terapia hormonalna i Alan wybrał terapię. Przez osądzenie i skazanie stracił możliwość dostępu do poufnych informacji i został odsunięty od badań związanych z konstrukcją komputera. Niedługo potem popełnił samobójstwo.

Z tego co można znaleźć i poczytać o Turingu w internecie, to film bardzo relanie pokazuje tę postać – odludek, outsider, który najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, ekscentryk, który w zasadzie nie potrafi zrozumieć drugiego człowieka, odczytać jego zamiarów czy drugiego sensu wypowiedzi. W filmie wyraźnie widać, że Alan w zasadzie żyje we własnym świecie, w którym wszystko jest całkowicie logiczne i jednostronne. Właśnie przez to nie jest on w stanie zrozumieć żartu czy też dwuznacznych zdań, którymi raczą go ludzie. Jednak mimo wszystko wzbudza on pewną sympatię w widzu, wydaje się być typowym „szalonym geniuszem”. Reszta ekipy to ludzie, którzy są świetni w swojej dziedzinie, jednak na codzieni nie dałoby się ich odróżnić po zachowaniu od przeciętnej osoby. Dzięki takiemu zestawieniu postaci, Alan wyróżnia się na ich tle jak księżyc na czarnym niebie. W filmie bardzo ciekawie pokazano wątki z młodości Turinga, gdy był poniżany przez innych chłopaków za swoją inność oraz kto go zainteresował kryptografią, a także po części kiedy odkrył, że jest homoseksualistą. W sumie to w filmie ten wątek jest bardzo spokojnie zarysowany, nie jest nachalny. Pojawia się zaledwie kilka razy w filmie i ma w pełni swoje uzasadnienie w fabule. Dodatkowo w film jeszcze jest wpleciona wyraźna aluzja, że Alan Turing jest jednym z prekrsorów dzisiejszych komputerów.

Aktorsko film wypada bardzo pozytywnie. Benedict Cumberbatch świetnie zagrał Alana; Keira Knightley zagrała Joan Clarke, jedyną kobietę w grupie, w sumie to pewien typ kobiety wyzwolonej jak na tamte czasy; pozostali aktorzy, którzy grali swoje postaci też wypadli bardzo fajnie, ale jednak nie zapadali tak bardzo w pamięć.

Krótko podsumowując, „Gra tajemnic” to ciekawa biografia o jednym z geniuszy matematycznych i pewnej nieznanej historii z II Wojny Światowej.

7,5/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s