Nasza klątwa

Posted: 8 marca, 2015 in Filmy krótkometrażowe

„Klątwa Ondyny (zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji, pierwotna hipowentylacja pęcherzykowa, ang. Ondine’s curse, [idiopathic] congenital central hypoventilation syndrome, CCHS, primary alveolar hypoventilation) – rzadka, genetycznie uwarunkowana, potencjalnie śmiertelna choroba. Chorzy z tym zespołem mogą doznać zatrzymania oddechu we śnie. Jest to rzadka przyczyna bezdechu śródsennego, spowodowana nieprawidłową funkcją autonomicznej kontroli oddychania.” za Wikipedia.pl

Film „Nasza klątwa” to drugi nominowany do Oscara 2015 film polski w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny. Przedstawia on rodzinę reżysera, a dokładniej jak on sam wraz ze swoją żoną radzą sobie z faktem, że ich nowo narodzony syn Leo jest nieuleczalnie chory na klątwę ondyny. Film trzeba przyznać jest bardzo osobisty, prywatny, pokazuje ich skryte emocje, którymi raczej nie epatowali na zewnątrz. Ale jak sam reżyser, Tomasz Śliwiński, przyznał, że kręcenie filmu było dla nich formą terapii. Zamiast poddawać się depresji, że ich syn jest chory i trzeba to przyjąć, do tego trzeba sobie radzić z codziennymi problemami jakie niesie ta choroba, mogli skierować swoją energię do czegoś kreatywnego. Początkowo sami nie wiedzieli czy w ogóle zaprezentują ten obraz szerszemu gronu widzów. Jednak ostatecznie postanowili dokończyć film.

Widzimy tutaj różne stany emocjonalne Tomka i Magdy, od radości poprzez zniechęcenie i depresję. Mimo wszystko z ich rozmów jasno widać, że nie chcą się poddać, chcą zwalczyć złe emocje, chcą jak najlepiej dla swojego dziecka. Pokazana jest nadzieja, że warto przezwyciężać to co złe i walczyć o lepsze jutro.

Film można obejrzeć za darmo na stronie New York Times, do czego gorąco zachęcam.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s