The Godfather Live

Posted: 23 kwietnia, 2015 in Luźne wpisy

GodfatherW tym roku w Krakowie, Warszawie oraz we Wrocławiu będzie można zobaczyć bardzo ciekawe widowisko. Film „Ojciec Chrzestny” z muzyką graną na żywo przez orkiestrę filharmonii.

„Ojciec Chrzestny” to perełka kinematografii. Film, który mimo upływu ponad 40 lat, nadal świetnie się ogląda. Cytaty z niego weszły na stałe do powszechnego użycia. Już samo zestawienie ocen jakie film zebrał daje konkretny pogląd:
– Filmweb: ocena 8,64/10. 3 miejsce w rankingu TOP 500.
– IMDB: 9,2/10. 2 miejsce w rankingu TOP 250.
– Rottentomatoes: 99%/100% – ocena krytyków współpracujących z portalem; 98%/100% – ocena użytkowników portalu. 7 miejsce w rankingu TOP 100.

Cokolwiek napisać o tym filmie, to będzie i tak za mało, bo jest to dzieło (moim skromnym zdaniem) wspaniałe. Film posiada także niesamowitą ścieżkę dźwiękową, napisaną przez Nino Rota. I właśnie teraz będzie można usłyszeć tę ścieżkę w całkiem nowym wydaniu – na żywo, oglądając zremasterowaną do jakości HD wersję „Ojca Chrzestnego”

The Godfather Live jest pochwałą filmowej klasyki, która dzięki reżyserskiemu podpisu Francisa Forda Coppola oraz wspaniałemu przedstawieniu Marlona Brando oraz Al Pacino pozyskała niezastąpione miejsce w historii kinematografii światowej. Wielopokoleniowa legenda opowiada historię klanu Corleone oraz ich rywalizację z resztą mafijnych rodzin w Nowym Jorku między 1945 i 1955 rokiem. Film został nakręcony według motywu bestsellera Mario Puzzo. Do genialności filmu, który otrzymał trzy Oscary, przyczynił się również włoski kompozytor Nino Rota. Jego muzyka wzmacnia magiczne sceny na ekranie, przyciąga widzów do akcji w sposób autentyczny i tworzy ich własny intymny stosunek do bohaterów, co przez jurorów zostało docenione nagrodą Grammy za najlepszą instrumentalną kompozycję, napisaną specjalnie dla filmu.

Twórcy show The Godfather Live przedstawiają legendarną historię ze świata przestępczego Nowego Jorku w nowym opracowaniu. Jednocześnie na ekranie wyświetlany będzie film w HD i fascynującą żywą oprawę zapewniać będzie żywa orkiestra symfoniczna pod batutą Justina Freera. „To, że jesteśmy w stanie zachować oraz prezentować najwybitniejsze dzieła muzyczne w historii naszego rzemiosła jest dla mnie bardzo ciekawe. Istnieje tylko mało muzyki filmowej, która ma jednoznaczny charakter, jak oferuje Nino Rota. Z drugiej strony, istnieje tylko garstka filmów, która może się chwalić podobnym wpływem na światową kinematografię jak Ojciec Chrzestny. Połączenie tych dwóch mistrzowskich dzieł będzie przedstawiać coś, o czym nie zapomnimy do końca życia,” podkreślił J. Freer. Światowa premiera The Godfather Live odbyła się 8. Grudnia 2014 roku w Royal Albert Hall w Londynie. W ramach turnée to wyjątkowe działo zawita do takich metropolii jak Amsterdam, Berlin, Bruksela, Helsinki, Moskwa, Sztokholm, Wiedeń, Zurych, Bratysława, Praga i Budapeszt, Kraków, Warszawa i Wrocław.

11-10-2015r. godz 19.00 – Tauron Arena Kraków. Muzykę grać będzie Czeska Narodowa Orkiestra Symfoniczna pod batutą Justina Freer’a.
08-11-2015r. godz 19.00 – Hala Torwar w Warszawie. Muzykę grać będzie Orkiestra Filharmonii Flandrii pod batutą Shih-Hung Young’a.
09-11-2015r. godz 19.00 – Hala Orbita we Wrocławiu. Muzykę grać będzie Orkiestra Filharmonii Flandrii pod batutą Shih-Hung Young’a.

Powiem szczerze, że temat mnie bardzo zaciekawił. Jeszcze nie miałem okazji oglądać tak filmu. Owszem słyszałem, że czasem na festiwalach filmowych są tak prezentowane obrazy, ale głównie była mowa o filmach niemych jak np. „Nosferatu” czy „Zew Cthulhu”. Tylko raz zdarzyło mi się widzieć plakat, że prezentowany będzie zwykły film fabularny – „Gwiezdne Wojny” z muzyką graną na żywo przez orkiestrę. W każdym razie, w Krakowie sprawdzę osobiście jak wygląda w praktyce, takie oglądanie filmu fabularnego.

Byle do października!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s