Noc na Ziemi / Night on Earth

Posted: 18 listopada, 2015 in 8, Dramat, Komedia, Recenzje

 „Noc na Ziemi” to przedstawiciel jednego z moich ulubionych gatunków filmów (jak ja to nazywam) – przegadanych. Nic się tutaj szczególnego nie dzieje, ot jest to pięć, niepowiązanych ze sobą historii kierowców taksówek z pięciu różnych miast na świecie. Mamy więc Los Angeles i dziewczynę, która póki co prowadzi taksówkę ale marzy aby być mechanikiem. W Nowym Jorku emigranta który zupełnie nie umie jeździć, ale mimo to jest taksówkarzem. W Paryżu przekonamy się, że czasem człowiek patrzy nie widząc i jak mało trzeba aby przestać być miłym dla drugiej osoby. W Rzymie niewyżyty taksówkarz spowiada ze swoich grzechów wożonemu taksówką księdzu. Ostatnia historia rozgrywa się w Helsinkach i usłyszmy tutaj dwie tragiczne historie rodzinne.

Tak jak już wspomniałem, w opowieściach nic się nie dzieje. Po prostu do taksówki wsiada pasażer i jedzie do miejsca docelowego rozmawiając z taksówkarzem (albo taksówkarz rozmawia z pasażerem). Nie ma więc tutaj szybkich pościgów, zabójstw, wybuchów, potworów, robotów, itp. Są po prostu zwykłe rozmowy zwykłych ludzi. I jak dla mnie to jest właśnie siła tego filmu. Skupiono się w nim na zwyczajności i świetnie ją przedstawiono. Każda z postaci oraz każdy z taksówkarzy mimo że ma w sobie „coś” to jest zupełnie zwykłym człowiekiem. Ma swoje problemy, swoje pasje, swoje przemyślenia na temat życia i wszystkiego dookoła i w pewien sposób dzieli się nimi z towarzyszem podróży.

 

Każda z opowieści coś ze sobą niesie, jednak zdecydowany prym jak dla mnie wiedzie opowieść z Rzymu, gdzie za kierownicą taksówki zasiadł Roberto Benigni. Jego ekspresja, sposób i styl wypowiedzi, to jak gestykuluje podczas mówienia – to naprawdę powala i rozśmiesza kompletnie. Naprawdę lubię tego aktora i w każdym filmie w którym go widziałem dawał on z siebie wszystko.

Nic więcej o tym filmie nie można powiedzieć żeby nie zdradzić fabuły opowieści, które usłyszymy w kolejnych taksówkach. To po prostu trzeba samemu zobaczyć.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s