Ant-Man

Posted: 3 grudnia, 2015 in 8, Akcja, Komedia, Recenzje, Science-Fiction

Ant-Man to kolejna produkcja ze stajni Marvela wydana w ramach MCU (Marvel Cinematic Universe – Uniwersum Filmowe Marvela) i jest to muszę przyznać, póki co jedna z lepszych pozycji w ramach tego „cyklu”.

Opowiada ona o powstaniu małego-wielkiego bohatera jakim jest Ant-Man czyli postaci, która dzięki specjalnemu strojowi może zmniejszać swoje rozmiary i nadal zachować siłę jaką normalnie posiada. Tym bohaterem nie zostaje ktoś nieskazitelny, ot jest Scott Lang – włamywacz i złodziej, który po odsiedzeniu wyroku za napad postanawia zerwać ze swoją kryminalną przeszłością i skupić się na relacji ze swoją córką, którą opiekuje się jego była partnerka. Zostaje on jednak wciągnięty przez prof. Pryma do akcji, w ramach której ma korzystając ze swoich umiejętności złodziejskich oraz specjalnego kombinezonu powstrzymać innego naukowca przed sprzedaniem technologii pomniejszania.

Niby tyle i aż tyle mieści się w tej fabule. Bo mamy genialnego naukowca, który stworzył przełomową rzecz, jego oponenta, który chce skopiować tę przełomową rzecz i sprzedać ją temu kto zapłaci najwięcej. Mamy bohatera, który jest po prostu ludzki i ma swoje własne rodzinne problemy. Do tego wszystko to podlane jest naprawdę dobrym humorem, który aż budzi uśmiech na twarzy oglądającego oraz naprawdę ciekawie zrealizowanymi efektami specjalnymi.

Wydawałoby się, że skoro to kolejny film z uniwersum Marvela to zasiadając do niego warto by znać to uniwersum, jego historię, bohaterów itp. Nic bardziej mylnego, ten film jest w taki sposób podany, że można podejść do niego zupełnie na świeżo a i tak da się go zrozumieć i świetnie się przy tym bawić. Ja sam szczerze znałem głównego bohatera, tytułowego Ant-Mana tylko z nazwy, wiedziałem, że gdzieś tam w tym uniwersum jest taka postać co może się zmniejszać i nic poza tym. Cała geneza powstania tej postaci jest tutaj w przystępny sposób wyjaśniona. To, że w filmie przewijają się takie nazwy jak Stark, Iron Man, Avengers, Hydra wcale nie znaczy, że trzeba je znać i kojarzyć. Wszystko da się wyłapać z kontekstu, a jak komuś spodobał się ten świat to zapewne sięgnie z przyjemnością po kolejne pozycje z uniwersum Marvela (a najlepiej z MCU żeby zachować pewną ciągłość i logikę wydarzeń).

 

Efekty specjalne to osobny temat do opisania. Ze względu na moc bohatera, twórcy mogli się naprawdę nieźle wykazać. Widoki z perspektywy pomniejszonego bohatera wyglądają naprawdę sugestywnie. Sceny walki gdy Ant-Man to się pomniejsza to nagle powiększa wyglądają rewelacyjnie i pokazują jaką przewagę nad przeciwnikami ma nasz bohater dzięki założonemu kostiumowi. No i sam motyw wykorzystania powiększania efektów także daje niesamowity efekt, jak np. gdy nagle z domu wylatuje powiększona zabawkowa lokomotywa rodem z bajki „Tomek i przyjaciele”. Przy okazji efektów warto wspomnieć o tym jak w filmie widać zabawę kamerą, która potrafi kilka razy w ciągu chwili zmienić widok ze skali mikro na makro i z powrotem. Co nadaje dynamiki poszczególnym scenom. I trzeba też wspomnieć na świetnie skręcone sceny gdy Luis opowiada Scottowi skąd ma jakieś informacje – płynne przejścia kamery pomiędzy kolejnymi postaciami, które mówią opowiadają głosem Luisa.

Ogółem Ant-Man to naprawdę potrafiący zabawić widza film, który może spodobać się nie tylko fanom Marvela i superbohaterów.

8/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s