Jodorowsky’s Dune

Posted: 12 marca, 2016 in 8, Dokumentalny, Recenzje, Science-Fiction

Film dokumentalny „Diuna Jodorowsky’ego” opowiada o najwspanialszym, najlepszym obrazie SF z lat ’80. …który niestety nigdy nie powstał. Ale nawet mimo tego, że nie powstał, to odcisnął swoje piętno w kinematografii i inspirował ludzi.

Alejandro Jodorowsky to urodzony w Chile reżyser, który od samego początku swojej kariery w pewien sposób szokował wszystkich, ponieważ wyprzedzał epokę w której działał. Realizował filmy, które na tamte czasy były zbyt innowacyjne przez co automatycznie stawały się ekscentryczne i zapadały w pamięć krytyków. Gdy trafił do niego projekt nakręcenia filmu na podstawie powieści Franka Herberta – Diuna, zapalił się do niego pomimo faktu, że książki do tej pory nigdy nie przeczytał. Gdy zapoznał się z nią to stworzył wizję filmu, który miał szansę być największym osiągnięciem kinematografii w dziedzinie SF. Sam mówił, że chciałby aby film był odbierany przez ludzi tak jak rzeczywistość po zażyciu LSD.

Jodorowsky przez cały film opowiada nam kolejne etapy przygotowywania się do realizacji filmu (trzeba zaznaczyć, że film nie wyszedł nigdy poza etap zaawansowanych przygotowań), była więc ekipa, skrypt filmu został stworzony, a raczej narysowany (blisko 3000 rysunków scenariusza) tak więc cały film został już zekranizowany w formie niemal komiksowej (łącznie z kadrowaniem, ukazywaniem najazdów kamery, efektów specjalnych itp). Niestety gdy przyszło do poszukiwania studia, które wyłoży pieniądze na realizacje filmu, Jodorowsky poniósł klęskę. Film miał wg. szacunków kosztować ok. 15 milionów dolarów co było na te czasy niebotyczną kwotą, do tego producenci obawiali się długości filmu – Jodorowsky zamierzał stworzyć 14-godzinny film fabularny, oraz były obawy czy szacunki co do kosztów nie są zaniżone. Wszystkie studia były pod wrażeniem wizji, sposobu prezentacji, tego, że nawet efekty specjalne są już w zasadzie gotowe, wymyślone i tylko wprowadzić je w życie. Niestety dobre wrażenie nie wystarczyło…

Duża część dokumentu to opowieść o tym w jaki sposób Jodorowsky zbierał ekipę z którą chciał stworzyć Diunę. Ta część opowieści pokazuje, że gdy ktoś ma wielkie marzenie i dąży do jego spełnienia to w zasadzie prawie nic nie może go powstrzymać. Reżyser zebrał naprawdę imponującą grupę ludzi, których uważał za „duchowych wojowników”, byli wśród nich: Jean Giraud (Moebius) – malarz, pisarz; H.R. Giger – malarz; Orson Wells – aktor, reżyser; Salvador Dali – malarz; Dan O’Bannon – efekty specjalne; Mike Jagger – piosenkarz; David Carradine – aktor, reżyser; grupa Pink Floyd. Część, a nawet zdecydowana większość tych osób jest bardzo dobrze znana i nie dziwię się. Jodorowsky miał doskonały zmysł wybierając ludzi do swojego projektu. Niektórzy z nich, w tym czasie byli już u szczytu swojej kariery, część za to nie była jeszcze znana, ale miała naprawdę solidny warsztat i już niedługo potem mieli pokazać co potrafią, rozwinęli swoje skrzydła.

Najciekawsze jest to, że efekty „Diuny”, mimo tego, że nie nigdy nie powstała obserwujemy do dziś – Jodorowsky razem z Moebiusem stworzył komiks „Incal”, który w pewien sposób jest adaptacją scenariusza do „Diuny”, H.R. Giger razem z O’Bannonem współpracował przy „Obcym” Ridley’a Scotta, w „Terminatorze” pokazano widok z „oczu” maszyny i niemal taki sam widok zaproponował w skrypcie Jodorowsky, początkowa scena w „Odysei Kosmicznej” wykorzystuje koncept z sceny początkowej „Diuny”, wygląd budynku w „Prometeuszu” jest bardzo zbieżny z koncepcja pałacu Atrydów, robot ćwiczebny za pomocą którego Luke ćwiczył używanie miecza świetlnego, scena otwarcia Arki w Indianie Jones. Zapewne odniesień znalazłoby się jeszcze więcej, widać więc, że Jodorowsky mimo porażki w realizacji filmu, pośrednio zapisał się na stałe w historii kinematografii.

Film można polecić nie tylko fanom SF, ponieważ myślę, że jest on w pewien sposób inspirujący, daje chęć do działania, bo pokazuje, że nawet jeśli założony plan nie wyjdzie to i tak coś z niego zawsze pozytywnego wyniesiemy.

8/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s