Earl i ja i umierająca dziewczyna // Me and Earl and the Dying Girl

Posted: 15 kwietnia, 2016 in 7, 8, Dramat, Recenzje

„Ja, Earl i umierająca dziewczyna” to film, który powstał na podstawie książki o tym samym tytule, która jest przedstawicielem nurtu tzw. „young adult” czyli książek skierowanych do młodzieży, opowiadającej o nich samych, ich problemach, itp. Zdecydowana większość pozycji (książkowych i filmowych) z tego nurtu rozpisana jest wg. bardzo podobnego planu, zmieniają się tylko okoliczności i bohaterowie. Ten film jednak bardzo fajnie wyłamuje się z tego schematu, ponieważ wszystkie wykorzystane klisze pokazuje na swój własny sposób do opowiedzenia nam historii i miejscami zgrabnie je wyśmiewa.

Sam tytuł wskazuje nam, że będziemy mieć trójkę bohaterów – narratora, Earla i jakąś dziewczynę, która umiera. Jak to zwykle bywa w takich pozycjach – Greg i Earl to przyjaciele, poznają dziewczynę, która ma raka, obaj się w niej zakochują, ich przyjaźń zostaje wystawiona na ciężką próbę, ostatecznie ona jest z Gregiem, Earl dalej się z nimi przyjaźni, ona umiera… Chłopaki wyciągają z całej historii wspaniałą lekcję życiową i mimo, że jest smutno (bo dziewczyna umarła) to w pewien sposób wszystko kończy się pozytywnie.

JEDNAK NIE! Ten film nie odpowiada temu schematowi tak do końca, on w na swój sposób wyśmiewa te wszystkie wyżej opisane klisze, przeinacza je na swoje potrzeby. W tym filmie mamy właśnie trójkę bohaterów – narratora czyli Grega – mocno zakompleksionego chłopaka, który nie potrafi zawierać znajomości, wie, że odstaje od reszty (nawet tych najdziwniejszych) i chce tylko przetrwać liceum bez jakiejkolwiek wpadki, chce być całkowicie normalny, dosłownie taki jak wszyscy. Earl to z kolei współpracownik Grega (ten nie używa wobec niego słowa „przyjaciel”), znają się od przedszkola, uwielbiają klasykę kina nieamerykańskiego i kręcą własne przeróbki znanych dzieł (np „Rashomon” jako …. ). Jest też i umierająca dziewczyna – Rachel, która ma raka i do której zostaje wysłany Greg aby się z nią zaprzyjaźnił, albo chociaż poprawił jej humor dobrym słowem…

Wydawałoby się, że opis też brzmi dość sztampowo, ale zapewniam was, że tak nie jest. Greg niby się zakochuje w Rachel, ale zdaje sobie sprawę, że życie to nie film i wyraźnie drwi z konwencji sentymentalnych scen miłosnych jak np. gdy w pewnym momencie stwierdza (i patrząc na tę scenę to ma w pełni rację) „Gdybyśmy grali w romansidle, w tym momencie nagle zbzikowałbym na jej punkcie i zaczęlibyśmy całować się z pasją równą mocy tysiąca słońc. Ale to nie jest romansidło….. Przyjaźń jednak była możliwa.”. Tak samo wątek życia szkolnego i problemów typowego nastolatka jest niekonwencjonalnie prowadzony. Earl stara się być „niewidzialny” czyli z każdym stara się dogadać, schodzić z drogi gdy trzeba, ogółem chce się wtopić w otoczenie (jakiekolwiek by nie było) i po prostu przemknąć przez szkołę bez żadnych ekscesów.  Oczywiście Greg przez znajomość z Rachel w pewnym momencie staje się „widzialny” dla ludzi w szkole co powoduje, że tworzy sobie dwóch arcywrogów z dawnych znajomych. Do tego sam siebie wpędza w zakłopotanie przy dziewczynach czyli cały jego misterny plan lega w gruzach. Motyw jego przyjaźni z Earlem jest ujęty w trochę inny niż standardowy sposób, bo w zasadzie ciężko jest stwierdzić, czy oni naprawdę się przyjaźnią czy tylko ze sobą czasem przebywają i nic poza tym. I sam wątek nadciągającej, czającej się cały czas gdzieś śmierci jest w tym obrazie bardzo zgrabnie zaakcentowany. Miejscami przebrzmiewa on melodramatycznie, miejscami prześmiewczo, ale czujemy, wiemy, że on cały czas gdzieś tkwi i czeka. Ale mimo to nie dominuje on całkowicie opowieści.

Ogólnie film jest doskonale wyważony pomiędzy śmiechem i smutkiem, zabawą i zadumą, odpowiednia pozycja do obejrzenia któregoś popołudnia.

7,5/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s