The Summit

Posted: 5 września, 2016 in 7, 8, Dokumentalny, Recenzje

„The Summit” to film dokumentalny, który opowiada o jednym z najgorszych dni  jakie rozegrały się na K2.  1 kwietnia 2008r. podczas jednego tylko dnia na zboczach tej góry zginęło 11 himalaistów…

W filmie tym nie mamy tylko „gadających głów”, otóż wywiady z poszczególnymi osobami, ich opowieści, odczucia przeplatają się z (naprawdędobrze zrobionymi) inscenizacjami wydarzeń, a w kilku momentach są nawet zaprezentowane oryginalne nagrania z tego dnia. No i oczywiście mamy też co jakiś czas przepiękne widoki na niesamowite, ośnieżone szczyty.

Sama historia jest naprawdę ciekawa (o ile tragiczną historię można nazwać „ciekawą”). W jednym tylko okresie na K2 wspinało się kilka grup (łącznie 25 osób), każda z nich oczywiście chciała zdobyć szczyt i wszyscy obrali podobną drogę tak więc byli zmuszeni aby iść tak jakby w jednej wielkiej grupie. Już prawie na samym początku ataku szczytowego, powyżej obozu trzeciego zginęło 2 wspinaczy – jeden z nich przez głupi błąd, ponieważ wypiął się całkowicie z liny gdy mijał na trawersie inną osobę i niestety stracił równowagę. Drugi zaś zginął w trakcie transportowania ciała pierwszego na dół – nie wiadomo czemu nagle zaczął się dziwnie zachowywać, stracił równowagę i zjechał po zboczu w przepaść… Pozostała część mimo tych dwóch wypadków, postanowiła iść dalej i na szczyt ostatecznie weszło tego dnia 18 wspinaczy, jednak połowa z nich nigdy nie dotarła na dół do obozu głównego… Osuwające się seraki zebrały swoje żniwo oraz zniszczyły część zaporęczowanej trasy, tym samym odcinając wspinaczy od bezpiecznej drogi do obozu. Na dół mogli próbować dostać się już tylko dzięki własnej intuicji i wyczucia kierunku, co przy ogromnym zmęczeniu po zdobyciu szczytu i przebywaniu w strefie śmierci przez tak długi czas zakrawało o cud. Zresztą nie bez przyczyny K2 jest jedną z najbardziej morderczych gór – statystyki jasno wskazują, że co czwarty wspinacz, który próbuje ją zdobyć, ginie…

W tym dokumencie mamy pewną analizę faktów, które mogły w pewien sposób przyczynić się do tragedii, niektóre z nich rozkładane są niemal na części pierwsze. Ale najważniejsze jest to, że pokazane jest tutaj kilka punktów widzenia, kilku osób które przeżyły te wydarzenia osobiście oraz pewne analizy dokonane przez osoby z zewnątrz, które starały się dogłębnie poznać tę historię. Tym samym film nie przyjmuje tylko jednego sposobu narracji, ale tylko opisuje tę tragedię i pozostawia widzom ocenę wydarzeń. Dodatkowo z pokazanej tutaj historii jasno wynika, że nawet dla osób, które przeżyły ten straszny dzień na K2, jest on w pewien sposób tajemniczy, nie potrafią niektórych faktów wyjaśnić, nie potrafią dociec dlaczego ktoś postąpił tak jak postąpił, itp.

Ogółem, myślę, że dla osób, które interesują się górami, wspinaczką, lubą filmy górskie „The Summit” jest doskonałą dla nich pozycją do obejrzenia.

7,5/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s