Ludzka stonoga III / The Human Centipede III (Final Sequence)

Posted: 23 września, 2016 in 3, Horror, Recenzje

Ludzka stonoga 3 to ostatnia (mam nadzieję!) część serii Toma Sixa, która została wyprodukowana. Film miał potencjał, miał jeden plus, ale w ostatecznym rozrachunku to wszystko zostało zaprzepaszczone i w rezultacie powstał film na który szkoda tracić swój czas…

Granice slasherów, filmów gore zostały już dawno mocno przesunięte i widza obytego w temacie trudno jest jeszcze czymś zadziwić, obrzydzić. I wtedy na świat przyszła „Ludzka Stonoga” (ang: Human Centipede. First Sequence), która poprzez postać szalonego lekarza pokazała co jeszcze może szokować w kinie. Kontynuacja filmu czyli „Ludzka Stonoga II” (ang: Human Centipede 2. Full Sequence) grała już na dwóch motywach – pierwszy z nich to pokazanie, że pierwszy film był tylko i wyłącznie obrazem filmowym, który ma oczywiście swoich fanów i na tym oparcie swojej historii. Drugi motyw to z kolei zwielokrotnienie obrzydzenia u widzów poprzez „wydłużenie” ludzkiej stonogi z trzech do kilkunastu ofiar. Film ten był moim zdaniem naprawdę udany  dzięki osadzeniu filmu tu i teraz i pewnemu urzeczywistnieniu go, udowodnieniu, że pierwowzór to tylko film. Dzięki temu obraz był przez to jeszcze bardziej psychodeliczny. Trzecia część czyli „Ludzka Stonoga III” (ang: Human Centipede 3. The Last Sequence) bazuje na obu motywach z dwójki czyli udowodnieniu, że poprzednie części to tylko filmy i kolejne zwielokrotnienia ofiar tworzenia ludzkiej stonogi. I niestety. po pierwsze można zaśpiewać za Urszulą „Ale to już było….”, po drugie to film nie robi już takiego wrażenia bo widz już się przyzwyczaił do prezentowanych w nim treści.

Rzecz się dzieje w więzieniu gdzie rządzi psychiczny dyrektor, który całkowicie wierzy w siłę wychowawczą tortur oraz bardzo chętnie na nowo wprowadziłby kodeks Hammurabiego czyli „oko za oko, ząb za ząb”. Wspominam, że dyrektor jest psychiczny, bo tak w zasadzie jest – podczas jeden sceny pokazuje całe spektrum emocji, od strachu przez rozbawienie po wściekłość, torturuje więźniów i czerpie z tego niewypowiedzianą radość, jawnie wykorzystuje seksualnie swoją sekretarkę, itd. W tej roli widzimy znanego nam z jedynki Dieter Laser, który grał tam lekarza. W działaniach dyrektora wspiera jego księgowy (w tej roli Laurence R. Harvey) – wielki fan duologii Sixa, który cały czas stara się przeforsować u swojego przełożonego stworzenie ludzkiej stonogi z więźniów celem ich resocjalizacji. I tu w tej roli aktor, który odgrywał oprawcę w dwójce. Jeśli chodzi o elementy przemocy to wachlarz różnych zachowań – waterboarding wrzątkiem, łamanie ręki, kastracja, itd. Jednak wszystkie te rzeczy nakręcone są w taki sposób jakby reżyser postanowił spuścić trochę z tonu i pokazać to w bardziej przystępny, delikatny sposób. I tym samym zabił w pewien sposób ideę pokazywania tego typu rzeczy w filmie z gatunku gore. Inną rzeczą na minus jest samo tworzenie jeszcze dłuższej wersji ludzkiej stonogi – to już było w dwójce i nawet wypadało to tam lepiej niż tutaj, było ciekawiej pokazane. W filmie jedynie ciekawie wypadł motyw z obróceniem poprzednich części w zwykły film i to do tego stopnia, że sam reżyser Tom Six pokazuje się w filmie we własnej osobie i wypowiada się na temat „Ludzkiej Stonogi”. Jest tylko jedno małe „ale” – pojawienie się reżysera jest zrobione do przesady, że zaczyna to przypominać poklepywanie samego siebie po plecach za dobrze wykonaną pracę.

Aktorsko film wypada dość fajnie. Rola dyrektora została bezbłędnie odegrana przez. Jego szaleństwo aż było czuć w powietrzu. Każda scena z nim przynosiła pewne niespodzianki, bo naprawdę ciężko było przewidzieć co teraz powie, jak się zachowa. Podobnie świetnie wypadł księgowy, jego gra także jest bez zastrzeżeń. Pozostali po prostu zagrali, ale nie na tyle żeby zostać jakoś specjalnie dostrzeżeni i zapamiętani. Tym samym nawet fajne odegranie ról przed dwie osoby nie jest w stanie uratować tego filmu przed krytyką.

Ogółem filmu tak szczerze nie polecam, bo jest po prostu słaby, lepiej zakończyć trylogię Sixa na drugim filmie i nie psuć sobie całego wrażenia najnowszą częścią.

3/10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s