Noc oczyszczenia: Anarchia // The Purge: Anarchy

Posted: 24 listopada, 2016 in 7, Recenzje, Science-Fiction, Thriller

Noc oczyszczenia: Anarchia to nie tyle kontynuacja „jedynki”, bo nie widzimy tutaj tych samych bohaterów, ale pewne rozwinięcie całego konceptu z poprzedniej części filmu. I to całkiem udane rozwinięcie konceptu.

O ile „Noc oczyszczenia” działa się dość „lokalnie”, bo w obrębie jednej dzielnicy, kilku domów, to w tej części mamy już dużo szersze spojrzenie na całe wydarzenie. Akcja filmu dzieje się w różnych częściach miasta, można więc zobaczyć nie tylko jak reagują na to wydarzenie najbliżsi sąsiedzi bohaterów, ale także przypadkowo spotkane na ulicy osoby, inni uczestnicy Nocy Oczyszczenia. Pozwala to jeszcze bardziej wczuć się w klimat filmu i samego zamysłu tej Nocy. Zobaczyć więc można przypadkowe ofiary, przypadkowych bohaterów oraz biegających lub wyczekujących na ofiarę morderców.

Od czasu wprowadzenia Nocy Oczyszczenia minęło już trochę czasu, wydarzenie wpisało się już w jakiś sposób w kulturę kraju i widać, że niektórzy wyczekują je jak dzieci wyczekują Bożego Narodzenia czy Dnia Dziecka. Każdy już wie na czym polega ta Noc, wszyscy się do niej przygotowują i to nie tylko w celach obronno-zaczepnych ale także aby zarobić (sprzedaż broni, ubiorów, ubezpieczeń zaraz przed Nocą). W tej części występuje tak jakby bohater zbiorowy, a dokładniej kilka par osób, których los się w pewnym momencie krzyżuje. Jest więc Eva i Cali (matka z córką), które zostają siłą wciągnięte do udziału w Nocy Oczyszczenia ; Shane i Liz, para, która wracając do bezpiecznego domu, przez zepsuty samochód musi teraz uciekać przed nadciągającymi mordercami oraz Leo, sierżant policji, który ma swój konkretny cel aby wziąć udział w Nocy Oczyszczenia. Tak jak wspomniałem ścieżki wszystkich bohaterów przecinają się w pewnym momencie i od tego momentu zaczynają działać jako zwarta grupa, a raczej to Leo prowadzi ich i stara się, na ile potrafi i ma możliwości, ochraniać członków grupy przed krążącymi dookoła napastnikami.

Jeśli chodzi o tło całej fabuły to bardzo dobrze jest też nakreślony wątek polityczny, pokazano, że rząd aktywnie wspiera to wydarzenie, namawia do uczestnictwa, jest z niego szczęśliwy i w pewien sposób wykorzystuje na swój sposób. W telewizji znów wprost jest mówione, że Noc Oczyszczenia to spuścizna „Ojców Założycieli”, którzy w ten sposób chcą aby ludzie mogli w jedną noc wyzbyć się wszystkich złych emocji. Dodatkowo Noc ma jasne skutki dla gospodarki państwa – wzrasta sprzedaż broni oraz środków ochrony, dodatkowo spada liczba bezdomnych, bo to oni są pierwszymi ofiarami Nocy Oczyszczenia.

Ten film to nie tylko pozycja godna uwagi ze względu na samą fabułę, ale także przez to, że doskonale rozwija koncept nocy oczyszczenia i nie jest przy tym wtórny.

7/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s