Nie oddychaj // Don’t Breathe

Posted: 22 grudnia, 2016 in 7, Recenzje, Thriller

„Bez oddechu” to naprawdę dobry thriller, który fantastycznie wykorzystuje klaustrofobiczny klimat i podbija tym efekt zaszczucia bohaterów. Rzecz dzieje się w Detroit, mieście, które powoli wymiera od czasów kryzysu gospodarczego. Trójka znajomych para się kradzieżą, włamują się do domów i plądrują go z cennych rzeczy. oczywiście znają też prawo i wiedzą, że nie mogą wziąć nic powyżej kwoty xxx, bo w tym momencie mogą odpowiedzieć z innego paragrafu i zostać surowiej skazani. Tak więc ta grupa dostaje cynk, że niepełnosprawny były żołnierz, który stracił wzrok w Iraku, ma w domu zachomikowaną sporą sumę pieniędzy z ugody sądowej. Postanawiają go więc okraść, w końcu nic prostszego niż okraść niewidomego. Niestety, nie wszystko idzie tak jak zaplanowali, niewidomy ex-żołnierz okazuje się mieć doskonale wyczulone pozostałe zmysły oraz ma w domu pewną tajemnicę, którą za wszelką cenę będzie starał się zachować. Nasi bohaterowie muszą więc walczyć w jego domu o swoje życie.

Klimat jest naprawdę klaustrofobiczny od kiedy bohaterowie zostają zamknięci w domu – ciasne przejścia w korytarzach, ciasne i zagracone pomieszczenia, bardzo mała ilość światła. To wszystko sprawia, że niemal odczuwamy wraz z postaciami paraliżujący strach i razem z nimi wstrzymujemy oddech gdy oprawca pojawia się za rogiem i nasłuchuje. Te elementy grają w filmie doskonale, a w kilku momentach można aż podskoczyć z napięcia i nagłego zaskoczenia akcją.

Jedyna rzecz do której się muszę w filmie przyczepić to samo zakończenie. Nie chcę spoilerować, więc powiem krótko, że nie pasuje mi do filmu, bo jest takie słodko-gorzkie. Niby wydaje się ono w porządku, ale jednak nie pasuje do tego typu filmów.

Ciężko jest już coś więcej powiedzieć o tym filmie, nie zdradzając kolejnych rzeczy, które nas zaskoczą, tak więc powiem krótko – „Nie oddychaj” jest wart obejrzenia.

7/10

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s